Acasă Sport Tenis Zi de sărbătoare pentru Simona Halep! Românca împlineşte azi 31 de ani

Zi de sărbătoare pentru Simona Halep! Românca împlineşte azi 31 de ani

Simona Halep împlineşte astăzi vârsta de 31 de ani. Constănțeanca a ocupat locul unu mondial, a câștigat două titluri de Grand Slam și a adunat 579 de victorii de-a lungul carierei până în prezent.

Anul acesta, Simona a reușit să câștige două turnee, Melbourne şi Toronto, a ajuns până în semifinală la Wimbledon şi a reuşit să revină în Top 10 WTA, fiind în prezent pe locul 9. Tot anul acesta, a înregistrat 39 de victorii, a pierdut 11 meciuri și a adunat, doar din premii, 2.253.197 de dolari.

Cariera Simonei a intrat pe o pantă constant ascendentă în a doua jumătate a anului 2013, în care a câştigat şase turnee, pe toate suprafeţele. Halep a cunoscut consacrarea în 2014, când a jucat finala de la French Open la senioare şi finala Turneului Campioanelor, la prima participare.

Citeşte şi: Echipa „Restul Lumii“ a câştigat, în premieră, Laver Cup