Acasă Sport Tenis Emma Răducanu leagă victoriile! Britanica e în sferturi la Seoul

Emma Răducanu leagă victoriile! Britanica e în sferturi la Seoul

​Emma Răducanu (locul 77 mondial și a șasea favorită) a reușit să se califice în sferturile turneului WTA de la Seul (de categorie 250), sportiva britanică trecând de Yanina Wickmayer (locul 460 mondial).

Campioană la US Open în 2021, Emma s-a impus în două seturi, scor 6-3, 7-5, la capătul unui meci de o oră și 41 de minute. În urma acestui succes și a calificării printre cele mai bune opt sportive de la „Hana Bank Korea Open”, Răducanu va urca cinci locuri în clasamentul WTA, ea aflându-se în ierarhia Live pe 72.

În eventualitatea în care s-ar impune la turneul de la Seul, Emma ar aduna 1026 de puncte, zestre cu care ar urca până pe 49.

Citeşte şi: Irina Bara, eşec cu Dodin, în debutul turneului de la Budapesta