Acasă Sport Tenis Ana Bogdan, la un singur meci de finala de la Paris! Azi...

Ana Bogdan, la un singur meci de finala de la Paris! Azi se duelează cu Haddad Maia

Ana Bogdan s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului WTA 125 de la Paris, Trophee Lagardere, dotat cu premii totale de 92.742 de euro, după ce a învins-o pe poloneza Magdalena Frech, cu 6-2, 6-4.

Ana Bogdan (29 ani, 95 WTA) a obţinut o victorie destul de clară, într-o oră şi 33 de minute, după ce a avut chiar și 5-1 în setul secund. Românca a avut dificultăţi în a tranşa victoria, permiţând polonezei să câştige trei ghemuri consecutive.

Bogdan a învins-o pe Frech (24 ani, 87 WTA) şi în singura lor confruntare anterioară, în 2018, în calificări la Montreal, cu 6-3, 4-1 (abandon Frech). Frech este a doua poloneză învinsă de Ana la turneul parizian, după ce în sferturi a trecut de Magda Linette, a doua favorită, cu 7-6 (4), 6-0.

Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 4.838 de euro şi 57 de puncte WTA.

În penultimul act, românca o va înfrunta pe brazilianca Beatriz Haddad Maia, a treia favorită. Meciul are loc astăzi, la ora 15.00.