Acasă Sport Tenis Jaqueline continuă seria meciurilor bune la dublu! Victorie și calificare în optimi

Perechea româno-germană Jaqueline Cristian/Andrea Petkovic s-a calificat în optimile de finală ale probei feminine de dublu din cadrul turneului de tenis Australian Open, după ce a învins cuplul sloven Kaja Juvan/Tamara Zidansek, cu 6-4, 6-0, sâmbătă, la Melbourne, în turul al doilea. Cristian şi Petkovic au obţinut victoria în 64 de minute cu acelaşi scor cu care au câştigat în primul tur în faţa româncelor Simona Halep/Gabriela Ruse.

Juvan şi Zidansek au avut 4-2 în primul set, dar au cedat patru ghemuri la rând şi perechea româno-germană s-a impus cu 6-4. În actul secund a existat o singură echipă pe teren, cea formată din Jaqueline și Andrea, care s-a impus clar, scor 6-0.

Jaqueline Cristian şi Andrea Petkovic şi-au asigurat un cec de 65.250 de dolari australieni şi 240 de punte WTA la dublu, urmând să joace în optimi contra perechii Kirsten Flipkens (Belgia)/Sara Sorribes Tormo (Spania).