Acasă Sport Tenis Bara a muncit cu Frech, dar răsplata e pe măsură: tabloul principal...

Bara a muncit cu Frech, dar răsplata e pe măsură: tabloul principal de la RG!

Irina Bara este ultima româncă care a reușit calificarea pe tabloul principal de la Roland Garros. Sportiva noastră a trecut printr-un meci extrem de dificil, cu Magdalena Frech, pentru a ajunge printre sportivele de top, dar acum se poate bucura de reușită. Bara a trecut de jucătoarea din Polonia cu scorul de 7-5, 6-2, la capătul a două ore și 8 minute de joc.

Primul set a fost unul extrem de lung, care parcă nu se mai încheia. Nu numai că s-a mers aproape de la egal la egal, dar și punctele pe fiecare serviciu au fost împărțite. Am avut parte de game-uri extrem de lungi, unele de peste 15 minute, dar, într-un final, sportiva noastră a avut nervii mai tari și și-a adjudecat setul cu 7-5.

În actul al doilea, Frech nu a mai avut nici putere fizică, dar nici psihică să revină, și astfel Irina a acces pe tabloul principal la Paris după 6-2.