Acasă Sport Tenis Tecău şi Krawietz, eliminaţi prematur de la Monte Carlo de fraţii Tsitsipas

Tecău şi Krawietz, eliminaţi prematur de la Monte Carlo de fraţii Tsitsipas

Perechea româno-germană Horia Tecău/Kevin Krawietz a fost învinsă de fraţii Petros şi Stefanos Tsitsipas, cu 7-6 (4), 3-6, 11-9, marţi, în prima rundă a probei de dublu din cadrul turneului ATP Masters 1.000 de la Monte Carlo, dotat cu premii totale de 2.082.960 euro.

Tecău şi Krawietz, favoriţii numărul opt, s-au înclinat după o oră şi 47 de minute de joc.

Meciul a început luni, dar a fost întrerupt de ploaie la scorul de 5-4 pentru greci în primul set. Marţi, jocul a fost reluat, iar Stefanos şi Petros Tsitsipas au ratat o minge de set, primul act ajungând în tiebreak. Acolo, Tecău şi Krawietz au condus cu 4-1, dar au pierdut şase puncte la rând şi setul (4-7).

Tecău şi partenerul său au dominat setul secund, în care au avut 3-0, 4-1 şi 5-2, încheind cu 6-3. În super tiebreak, Tecău şi Krawietz au avut 9-7, dar au pierdut patru puncte la rând, ratând două mingi de meci.

Cuplul româno-german a încheiat cu 2 aşi şi 7 duble greşeli, iar grecii au avut 5 aşi şi 5 duble greşeli.

Horia Tecău şi Kevin Krawietz vor împărţi un cec de 7.500 de euro.

Citeşte şi: Medvedev s-a retras de la Monte Carlo. Rusul a fost testat pozitiv