Acasă Sport Tenis Româncele merg bine la Sankt Petersburg! Raluca Olaru, în sferturi la dublu

Româncele merg bine la Sankt Petersburg! Raluca Olaru, în sferturi la dublu

Perechea româno-ucraineană Raluca Olaru/Nadia Kicenok s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu de la Sankt Petersburg (Rusia), dotat cu premii totale de 565.530 de dolari. Cele două sportive au trecut, marţi, cu scorul de 6-3, 7-6 (1) de cuplul Jelena Ostapenko (Letonia)/Valeria Savinîh (Rusia). Principalele favorite au obţinut victoria după o oră şi 27 de minute.

În primul set, Olaru şi partenera sa au început foarte bine şi au condus cu 3-0, după care şi-au păstrat avantajul, câştigând cu 6-3. În actul secund, cele două perechi au mers cap la cap până în tiebreak, reuşind fiecare câte două break-uri. Ostapenko şi Savinîh au luat primul punct din tiebreak, după care Olaru şi Kicenok au câştigat şapte la rând şi meciul.

Raluca Olaru şi Nadia Kicenok şi-au asigurat un cec de 5.500 dolari şi 100 de puncte WTA la dublu. În sferturi vor înfrunta cuplul Arina Rodionova /Rosalie van der Hoek.

Luni, Monica Niculescu şi olandeza Lesley Pattinama Kerkhove s-au calificat în sferturi, după 6-4, 6-4 cu perechea Aleksandra Krunic (Serbia)/Alexandra Panova (Rusia), urmând să joace contra cuplului Makoto Ninomiya (Japonia)/Renata Voracova (Cehia), cap de serie numărul trei.

Citeşte şi: Nimeni nu o opreşte! Jaqueline Cristian s-a calificat în optimi la Sankt Petersburg