Acasă Sport Tenis Tecău şi Rojer, din ce în ce mai aproape de titlu la...

Tecău şi Rojer, din ce în ce mai aproape de titlu la Hamburg

Perechea româno-olandeză Horia Tecău/Jean-Julien Rojer s-a calificat, joi, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Hamburg (ATP), dotat cu premii totale de 1.062.520 euro. Cei doi au dispus cu scorul de 6-3, 7-5 de francezii Nicolas Mahut/Fabrice Martin.

Tecău şi Rojer s-au impus după o oră şi 14 minute. De remarcat că în setul al doilea, cei doi au fost conduşi cu 3-0 şi 4-1, dar au reuşit egalarea, 4-4, iar pe finalul setului au întors soarta meciului în favoarea lor.

Pentru accederea în penultimul act al competiţiei, Tecău şi Rojer şi-au asigurat un cec de 19.150 euro şi 180 de puncte ATP la dublu. Adversarii din semifinale vor fi John Peers (Australia) şi Michael Venus (Noua Zeelandă).

Citeşte şi: Niculescu şi Bara mai au de trecut un hop până pe tabloul principal la RG