Acasă Sport Tenis Patricia Ţig, în turul doi la US Open după un meci perfect...

Patricia Ţig, în turul doi la US Open după un meci perfect cu Nara

Jucătoarea română de tenis, Patricia Ţig, s-a calificat fără emoţii în runda a doua a turneului US Open. Aceasta a trecut, marţi, de japoneza Kurumi Nara, cu scorul de 6-1, 6-0, după un meci perfect, în care a comis mai puţine erori neforţate, 12-21.

Ţig (88 WTA) s-a impus în doar 58 de minute în faţa niponei (142 WTA).

Patricia Ţig a obţinut prima sa victorie în faţa japonezei, care câştigase primele două confruntări, ambele desfăşurate în 2016.

Românca s-a calificat în premieră în turul secund al unui turneu de Mare Slem, ea având doar patru participări până acum la cele patru competiţii majore. De fiecare dată, Ţig a pierdut în runda inaugurală.

Ţig şi-a asigurat un cec de 100.000 de dolari şi 70 de puncte WTA, iar în turul următor o va înfrunta pe croata Donna Vekic (24 ani, 24 WTA), cap de serie numărul 18, victorioasă în faţa cehoaicei Kristyna Pliskova cu 3-6, 7-6 (6), 6-4.

Vekic are 2-1 în meciurile directe cu Ţig, pe care a învins-o în 2017, în primul tur la Monterrey, cu 6-4, 6-1, şi în acelaşi an în calificări la Toronto, cu 6-4, 6-2. Singura victorie a româncei s-a consemnat în 2015, în sferturi la Baku, scor 6-3, 6-2.

Buzărnescu şi Begu, eliminate din primul tur

În alt meci jucat marţi la New York, Mihaela Buzărnescu (122 WTA) a fost învinsă de americanca Sloane Stephens (39 WTA), cap de serie numărul 26, cu 6-3, 6-3.

Stephens, campioană la US Open în 2017, s-a impus într-o oră şi 17 minute. Buzărnescu a comis 7 duble greşeli şi de două ori mai multe erori neforţate faţă de adversara sa, 33-15.

Reamintim că Irina Begu a fost învinsă de cehoaica Petra Kvitova, a şasea favorită, cu 6-3, 6-2. Kvitova (12 WTA) a avut nevoie de doar 62 minute pentru a se impune. În urma acestei victorii, Kvitova are 5-0 în meciurile directe cu Begu (73 WTA), Irina câştigând un singur set în aceste partide, în 2018, la Sankt Petersburg.

Citeşte şi: Sorana Cîrstea a jucat inteligent și s-a calificat în turul doi la US Open