Acasă Sport Tenis Gabriela Ruse, înfrângere în două seturi în primul joc de Fed Cup...

Gabriela Ruse, înfrângere în două seturi în primul joc de Fed Cup cu Rusia

Echipa de Fed Cup a României este condusă de Rusia cu scorul de 1-0 după,primul joc desfășurat la Cluj. Jucătoarea de tenis Elena Gabriela Ruse (166 WTA) a fost învinsă, vineri, cu scorul de 6-1, 6-4, de Ekaterina Alexandrova (locul 28 WTA), în primul meci de simplu al întâlnirii din Grupa Mondială.

Alexandrova, cea mai bună jucătoare rusă a momentului, s-a impus în doar 64 de minute.

Rusoaica a început în forţă în faţa unei debutante şi a condus cu 5-0 în primul set, pe care şi l-a adjudecat cu 6-1, în 29 de minute.

În actul secund, Gabriela Ruse a oferit o replica mai curajoasă şi a revenit în set deşi a fost condusă cu 4-1 şi 5-2, apropiindu-se la 4-5. Alexandrova, mai experimentată, s-a impus cu 6-4.