Acasă Sport Tenis Aryna Sabalenka, viitoarea adversară a Simonei Halep la Adelaide

Aryna Sabalenka, viitoarea adversară a Simonei Halep la Adelaide

Aryna Sabalenka (12 WTA), cap de serie numărul 6, va fi adversara Simonei Halep (4 WTA) în sferturile turneului de la Adelaide. Jucătoarea din Belarus a învins-o pe americanca Bernarda Pera (70 WTA), venită din calificări, cu scorul de 7-6(4), 6-2. Partida a durat o oră şi 23 de minute.

Halep și Sabalenka s-au mai întâlnit de două ori în circuitul WTA, în 2018, de fiecare dată impunându-se românca. Prima confruntare a fost la Shenzhen, în faza sferturilor, unde Halep s-a impus cu 6-2, 6-2. Tot în 2018, cele două sportive s-au înfruntat în semifinalele de la Cincinnati, unde Halep a avut din nou câștig de cauză, scor 6-3, 6-4.

Simona Halep vine după victorie în două seturi cu Alja Tomljanovic, scor 6-4, 7-5.

Citeşte şi: FRF a anunțat o nouă regulă privind jucătorii tineri din Liga a 2-a