Acasă Sport Tenis Monica Niculescu, semifinalistă la dublu la turneul de la Limoges

Monica Niculescu, semifinalistă la dublu la turneul de la Limoges

Perechea formată din jucătoarea română Monica Niculescu şi rusoaica Ana Blinkova s-a calificat, joi, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Limoges (Franţa). Cele două au trecut de cuplul Şapatava (Georgia) şi Emily Webley-Smith (Marea Britanie) cu scorul de 6-2, 6-1.

Principalele favorite au avut nevoie de doar 46 de minute pentru a obţine victoria. Niculescu şi Blinkova şi-au asigurat un cec de 1.532 euro şi 57 puncte WTA la dublu.

În penultimul act, cele două vor întâlni cuplul spaniol Georgina Garcia-Perez/Sara Sorribes-Tormo, cap de serie numărul trei.

La simplu, Sorana Cîrstea şi Ana Bogdan s-au calificat, joi, în sferturi, urmând să joace contra americancei Nicole Gibbs, respectiv a rusoaicei Ekaterina Alexandrova, principala favorită.

Poate te interesează şi: AUDIO / Antrenorul Cătălin Popescu a făcut bilanţul la „Repriza de Sud“