Acasă Sport Handbal Handbal (m) / România luptă pentru Trofeul Carpați! Victorie cu Grecia în...

Handbal (m) / România luptă pentru Trofeul Carpați! Victorie cu Grecia în semifinale

Selecţionatele României şi Georgiei se vor înfrunta în finala turneului internaţional de handbal masculin Trofeul Carpaţi Niro, găzduit de Piteşti Arena, după victoriile obţinute, joi, în semifinale.

România a dispus de Grecia cu scorul de 31-27 (13-16), după o repriză secundă excelentă. Tricolorii au fost conduşi în prima parte şi la patru goluri, 11-15, respectiv 12-16, iar în repriza secundă grecii au avut chiar și şase goluri avans, scor 20-14 (min. 36). România a egalat până în minutul 47, iar câteva minute mai târziu a preluat conducerea, 25-24. În cele din urmă, naționala lui Pascual s-a impus cu 31-27, după ce a marcat ultimele trei goluri ale partidei.

Demis Grigoraş, cu 7 goluri, a fost cel mai bun marcator al tricolorilor. Pentru echipa antrenată de Xavi Pascual au mai înscris Daniel Stanciuc 4 goluri, Alexandru Ghivil 4, Cristian Ghiţă 2, Gabriel-Cristian Ilie 2, Tudor-Bogdan Buguleţ 2, Dan Racoţea 2, Alexandru Mihai Tărîţă 2, Ionuţ Ciprian Iancu (portar) 1, Gabriel Cumpănici 1, Adrian Rotaru 1, Sabin Constantina 1, Andrei Drăgan 1, Andrei Buzle 1.

În celălalt meci al zilei, Georgia a întrecut Slovacia cu scorul de 32-27 (22-15).

Vineri, finala mică (15.00) le va opune pe Slovacia şi Grecia, iar în finala competiţiei (17.30) se vor înfrunta România şi Georgia.

Trofeul Carpaţi este ultimul test pentru naţionala masculină de handbal a României, care va evolua în Grupa B, alături de Spania, Austria şi Croaţia, la Campionatul European – EHF EURO 2024 din Germania (10-28 ianuarie 2024).