Acasă Sport Handbal Handbal (f) / Încă un fir de speranță! România a învins Japonia...

Handbal (f) / Încă un fir de speranță! România a învins Japonia și așteaptă ajutorul Poloniei

Naționala feminină de handbal a României a obținut un prim succes în grupa principală la Campionatul Mondial. Formația pregătită de Florentin Pera a câștigat duelul cu Japonia, scor 32-28 , iar acum așteaptă un ajutor aproape nesperat din partea Poloniei, în meciul cu Danemarca. Pentru a rămâne în cărțile calificării, România are nevoie de o victorie sau o remiză a polonezelor în duelul cu Danemarca, de la ora 21.30.

Fără Cristina Neagu în echipă, România s-a descurcat chiar bine în fața Japoniei, pe care a condus-o cap-coadă. După 17-14 în primele 30 de minute, a urmat o repriză secundă mult mai echilibrată, dar din care au ieșit câștigătoare fetele noastre. La finalul celor 60 de minute, tabela a indicat 32-28 pentru România, care se mai agață, încă, de un fir de speranță pentru a prinde sferturile Mondialului.

Pentru naționala lui Pera va urma un ultim joc din cadrul grupei principale, cu Polonia. Partida va avea loc luni.