Acasă Sport Handbal Handbal / Final fantastic de turneu! România a câștigat bronzul european la...

Handbal / Final fantastic de turneu! România a câștigat bronzul european la U19

România U19 a învins reprezentativa similară a Portugaliei, scor 39-32, și a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de handbal feminin organizat în țară, la Pitești și Mioveni.

Prima repriză a fost una foarte bună reușită de fetele noastre, iar diferența pe tabelă în favoarea noastră a fost realizată încă din primele 15 minute. Portugalia a încercat să revină, însă la cabine s-a intrat cu un avantaj de cinci goluri în favoarea României, scor 18-13. În partea secundă am adus un plus de agresivitate, ceva mai multă inspirație între buturi, iar avansul a rămas într-o zonă sigură. Ultimul sfert de oră a fost cu garda jos. Portugalia a grăbit atacurile, s-a apropiat la 5 goluri, dar atât. România nu a mai avut nicio emoție, iar meciul s-a încheiat așa cum ne doream cu toții: victorie și medaliile de bronz la gât!

Scenele din final au fost încântătoare. Fetele noastre săreau și se bucurau într-o horă, la mijlocul terenului, iar cei peste 3.000 de oameni se aflau în picioare, scandând „România, România”.

România obține a 4-a medalie din istorie la turneele finale europene destinate jucătoarelor sub 19 ani.