Acasă Sport Handbal SCM Vâlcea are prima şansă la calificarea în semifinalele EHF

SCM Vâlcea are prima şansă la calificarea în semifinalele EHF

SCM Râmnicu Vâlcea a învins echipa daneză Nykobing Falster Handbold, cu scorul de 32-29 (16-14), sâmbătă seara, pe teren propriu, în prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei EHF.

Începutul meciului a fost unul echilibrat, după care oaspetele au reuşit să se desprindă pe tabelă la două goluri, 7-5 (min. 10). Gazdele au marcat trei goluri la rând şi au preluat controlul, 10-8 (15), iar la pauză aveau un avantaj de două goluri, 16-14.

În repriza secundă, echipa antrenată de norvegianul Bent Dahl a avut un avans de opt goluri pe tabelă, 27-19 (47), dar dar danezele au marcat patru goluri la rând şi în cele din SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus cu 32-29.

Irina Glibko a marcat 7 goluri pentru vâlcence, Elin Hansson a reuşit 6, Jovana Kovacevic 6, Asma Elghaoui 5, Daria Bucur 3, Asuka Fujita 3, Tanja Asanin 2.

Manşa secundă va avea loc la Naestved, pe 26 martie.

Citeşte şi: SCM Craiova s-a ridicat la nivelul lui CSM București, dar micile detalii au făcut diferența