Acasă Sport Handbal Handbal (f) / România a fost umilită de Japonia în ultimul meci...

Handbal (f) / România a fost umilită de Japonia în ultimul meci din grupe

Echipa naţională a României a trăit o nouă umilinţă în ultimul meci din Grupa Principală II din Campionatul Mondial de Japonia. Tricolorele au cedat cu 20-37, după un alt joc slab, în care atitudinea şi dorinţa de victorie au lipsit totalmente.

Dezastrul României a început chiar din primele minute, când Japonia s-a distanţat rapid la 3-0 şi 7-3. Din minutul 10, elevele lui Tomas Ryde nu au reuşit să mai puncteze o bună perioadă de timp, iar niponele au profitat şi au înscris gol după gol. Situaţia s-a repetat până la pauză, iar diferenţa înregistrată pe tabelă după doar 30 de minute era categorică, 8-18.

Din ce în ce mai rău

Chiar dacă victoria Japoniei era în mare parte asigurată încă de la pauză, niponele nu au renunţat din a face spectacol în faţa propriilor suporteri. Aeriene, combinaţii de succes şi angajări perfecte cu pivotul au fost doar câteva din fazele spectaculoase create de echipa gazdă. România a reuşit să înscrie de 12 ori după pauză, dar insuficient pentru a recupera din handicap. S-a încheiat 37-20 pentru Japonia, iar naţionala României a contabilizat cea mai grea înfrângere de la acest Campionat Mondial.

România: Denisa Dedu, Aneta Udriştioiu (4), Laura Pristăviţa, Cristina Neagu, Gabriela Perianu (4), Crina Pintea (3), Cristina Florica, Elena Dache, Anca Polocoşer (2), Lorena Ostase (2), Sonia Seraficeanu (1), Mădălina Zamfirescu (1), Ana Maria Iuganu, Patricia Vizitiu (3). Selecţioner: Tomas Ryde.

Japonia: Ikehara (1), Ishitate, Kametani (1), Katsuren (2), Kawata (3), Nagata, Ohyama (3), Sasaki (8), Shiota, K. Sunami (1), Y. Sunami (7), Tada (3), Tanabe (4). Selecţioner: Ulrik Kirkely.

România a terminat Grupa Principală II pe ultimul loc, fără niciun punct.

Poate te interesează şi: „Cutremur“ la Napoli: Carlo Ancelotti demis după 4-0 cu Genk