Acasă Sport Fotbal CFR Cluj – „U“ Craiova 1-2 | Alb-albaștrii au câștigat și pe...

CFR Cluj – „U“ Craiova 1-2 | Alb-albaștrii au câștigat și pe locul doi au urcat

Universitatea Craiova a reușit să se impună, cu scorul de 2-1, în partida susținută sâmbătă seară, în Ardeal, în fața formației CFR Cluj. Confruntarea din Gruia a contat pentru prima etapă din play-off-ul Superligii. A fost un joc în care „leii“ au știut să sufere, să se bucure, să fie pragmatici și foarte determinați. Acest succes i-a adus Științei locul secund în clasamentul play-off-ului din Superliga și suporterii olteni au motive să viseze la lucruri frumoase.

După 30 de minute în care a fost masată în propria jumătate, Știința a reușit să deschidă scorul. A fost un șut al lui Bancu la colțul lung, Sava a respins cu greu, în față, iar Baiaram a „înțepat” mingea cu capul de la 4 metri (’38, 0-1).

Alb-albaștrii au început bine repriza secundă și au marcat din nou, prin Alex Mitriță. „Piticul atomic“ a fost lansat excelent din propria jumătate, a preluat și a trecut în viteză de fundașul Matei Ilie, apoi a șutat imparabil de la 6 metri (’51, 0-2).

În minutul 55, ardelenii au solicitat penalti la Bîrligea, după o intrare a lui Andrei Ivan, dar de la margine se ridicase offside. A fost nevoie de decizia VAR, iar aceasta a păstrat decizia asistentului.

Clujenii au redus din diferență prin Matei Ilie, care a reluat cu capul, de la 7 metri, o centrare venită din corner a lui Deac (’65, 1-2).

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Boben, Ilie, Abeid – Muhar, Keita (’75, El Kaddouri), Tachtsidis (’59, Avounou) – Deac (’89, Manea), Bîrligea (’59, Michael), Otele. Antrenor: Adrian Mutu.

„U“ Craiova: L. Popescu – Căpățînă, Maldonado, Badelj, Bancu – Crețu, Mateiu, Anzor (’70, Houri) – Baiaram, Ivan (’75, Zajkov), Mitriță (’82, Markovic). Antrenor: Ivaylo Petev.

Cartonașe galbene: El Kaddouri ’90 / L. Popescu ’72, Căpățînă ’75, Badelj ’80, Houri ’90+3.
Cartonaș roșu: Matei Ilie ’87.
Au arbitrat: Andrei Chivulete – Mihai Marica, Andrei Constantinescu; Marius Omuț.
Observatori: Iosif Olah (CCA), Ioan Mironaș (LPF).

Superliga – play-off, etapa 1:

Vineri, 15 martie: Rapid – Farul Constanța 1-2.
Sâmbătă, 16 martie: CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-2.
Duminică, 17 martie – ora 21.00: FCSB – Sepsi Sf. Gheorghe.

Clasament: 1. FCSB 32 puncte, 2. „U“ Craiova 28 (2-1), 3. Rapid 28 (1-2), 4. CFR Cluj 27 (1-2), 5. Farul 25 (2-1), 6. Sepsi 22.

Superliga – play-out, etapa 1:

Vineri, 15 martie: U Cluj – FC Botoșani 3-0.
Sâmbătă, 16 martie: Oțelul Galați – Poli Iași 1-0.
Duminică, 17 martie – ora 18.45: Hermannstadt – Dinamo.
Luni, 18 martie – ora 17.30: UTA Arad – FC Voluntari, ora 20.30: Petrolul Ploiești – FCU Craiova.

Clasament: 1. U Cluj 24 (3-0), 2. Oţelul 20 (1-0), 3. UTA 20, 4. Hermannstadt 20, 5. Petrolul 18, 6. Iaşi 17 (0-1), 7. FCU 16, 8. Dinamo 15, 9. Voluntari 14, 10. Botoşani 11 (0-3).