Acasă Sport Fotbal Serie A | Lautaro Martinez scrie istorie la Inter Milano

Serie A | Lautaro Martinez scrie istorie la Inter Milano

Campionul mondial argentinian Lautaro Martinez a marcat al 100-lea său gol în campionatul Italiei. S-a întâmplat duminică seară, în partida câştigată în deplasare de echipa sa, Inter Milano, cu scorul de 4-0, în faţa formaţiei Lecce, în etapa 26 din Serie A.

Căpitanul lui Inter a deschis scorul după un sfert de oră de joc (’15), când a atins bariera de 100 de goluri în Serie A, toate alături de Inter. Apoi a marcat din nou în repriza secundă (’56). Pentru oaspeţi au mai punctat Davide Frattesi (’54) şi Stefan de Vrij (’67).

Lautaro Martinez a devenit astfel al treilea străin din istoria clubului Inter Milano care marchează cel puţin 100 de goluri în liga italiană. Primul a fost ungurul „Stefano’“ Nyers, în anii ’50. Mai recent a făcut-o și argentinianul Mauro Icardi.

Inter Milano a obţinut cu această ocazie a zecea sa victorie consecutivă în Serie A. Are un avans de nouă puncte faţă de Juventus Torino, ocupanta locului secund în clasament. Bătrâna Doamnă a câştigat la rândul ei, cu scorul de 3-2, partida disputată pe teren propriu cu Frosinone.

Rezultatele etapei 26 din Serie A:

Vineri: Bologna – Hellas Verona 2-0.
Sâmbătă: Sassuolo – Empoli 2-3, Salernitana – Monza 0-2, Genoa – Udinese 2-0.
Duminică: Juventus Torino – Frosinone 3-2, Cagliari – SSC Napoli 1-1, Lecce – Inter Milano 0-4, AC Milan – Atalanta Bergamo 1-1.

Luni se dispută meciurile: AS Roma – Torino FC (ora 19.30), Fiorentina – Lazio Roma (21.45).

Clasament: 1. Inter Milano 66 puncte, 2. Juventus Torino 57, 3. AC Milan 53, 4. Bologna 48, 5. Atalanta Bergamo 46, 6. AS Roma 41, 7. Lazio Roma 40, 8. Fiorentina 38, 9. Napoli 37, 10. Torino 36, 11. Monza 36, 12. Genoa 33, 13. Empoli 25, 14. Lecce 24, 15. Udinese 23, 16. Frosinone 23, 17. Sassuolo 20, 18. Verona 20, 19. Cagliari 20, 20. Salernitana 13.