Acasă Sport Fotbal Farul – FCU 1-0 | Cu brigada în spate, „marinarii“ au luat...

Farul – FCU 1-0 | Cu brigada în spate, „marinarii“ au luat punctele toate

FCU Craiova a pierdut la limită, scor 0-1, vineri seară, la Ovidiu, în fața Farului Constanța. Disputa a contat pentru etapa 23 a Superligii și a oferit un fotbal destul de generos, dar și cu greșeli de arbitraj, în ciuda utilizării VAR-ului.

Prima repriză, controlată în totalitate de gazde

„Marinarii“ au deschis scorul rapid, prin Ronaldo Deaconu (’9, 1-0). A fost o diagonală a lui Budescu pentru Kiki, acesta i-a pasat lui Deaconu, acesta a șutat în transversală, mingea i-a revenit și a trimis imparabil de la 15 metri la colțul din stânga al porții.

Louis Munteanu a fost la un pas de 2-0, după ce a rămas față în față cu Gurău, dar l-a lat la țintă pe portarul oaspeților (’29).

Prima încercare de gol a lui FCU a venit în minutul 36, când Bauza a șutat de la 16 metri, dar mingea a trecut mult peste poartă.

Până în pauză, Farul a mai irosit o ocazie mare prin Kiki (’43), al căruit un șut a fost respins cu dificultate în corner de Gurău.

FCU a fost „obraznică“ în mitanul secund

La reluare, gazdele au atacat periculos prin Rivaldinho, Grigoryan, Vînă și Munteanu, dar Gurău a ieșit la rampă și a închis poarta.

O fază controversată s-a petrecut în minutul 76, când Compagnucci a acuzat o talpă a lui Dussaut, după o lovitură liberă executată de Bauza. A solicitat penalti pe bună dreptate. Curios este că în ciuda reluărilor elocvente, VAR-ul i-a transmis centralului Moroiță că jocul poate continua.

Până la final ambele formații au căutat golul, dar acesta nu a mai venit. Farul a urcat pe locul 4 în Superligă, în timp ce FCU și-a redus considerabil șansele de a prinde play-off-ul.

Farul: Buzbuchi – Dussaut, Larie, M. Popescu, Kiki (’63, Boli) – Deaconu, Queiros (’62, Nedelcu), Grameni – Rivaldinho (’73, C. Ganea), Munteanu, Budescu (’56, Grigoryan). Antrenor: Gică Hagi.

FCU: Gurău – Negru, Compagnucci (’88, Kvakic), Lacroix, Padula (’88, Mascarenhas) – Achim, D. Albu – Baeten (’73, Sidibe), Bauza, Blidar (’46, Blănuță) – Chițu. Antrenor: Giovanni Costantino.

Cartonașe galbene: Dussaut ’74, Ganea ’75 / Chițu ’40, Baeten ’67, Compagnucci ’81, Costantino ’86.
Au arbitrat: Andrei Moroiță – Romică Bîrdeş, Ionel Dumitru; Valentin Porumbel.
VAR: Iulian Călin, Valentin Avram.
Observatori: Vasile Bratu (CCA), Ştefan Popa (LPF).

În etapa viitoare, FCU va evolua la Craiova cu Dinamo (2 februarie, ora 20.00). Farul va evolua în Capitală, contra FCSB-ului (5 februarie, ora 20.00).

Superliga, etapa 23

Vineri, 26 ianuarie: Farul Constanţa – FCU 1-0.
Sâmbătă, 27 ianuarie – ora 14.00: UTA Arad – Sepsi Sf. Gheorghe, ora 17.00: Oţelul Galaţi – Petrolul Ploieşti, ora 20.00: Dinamo – Rapid.
Duminică, 28 ianuarie – ora 14.00: AFC Hermannstadt – FC Botoşani, ora 17.00: Poli Iaşi – U Cluj, ora 20.00: Universitatea Craiova – FCSB.
Luni, 29 ianuarie – ora 20.00: CFR Cluj – FC Voluntari.

Clasament: 1. FCSB 47 puncte (golaveraj 42-20), 2. CFR Cluj 36 (37-22), 3. Rapid 36 (38-25), 4. Farul 36 (33-32), 5. „U“ Craiova 34 (32-25), 6. Sepsi 33 (33-25), 7. U Cluj 32 (30-32), 8. Petrolul 30 (23-22), 9. Hermannstadt 29 (28-25), 10. Oţelul 27 (23-23), 11. FCU 27 (36-38), 12. Voluntari 25 (27-35), 13. UTA 24 (23-32), 14. Iaşi 23 (25-37), 15. Dinamo 16 (13-32), 16. Botoşani 15 (21-39).