Acasă Sport Fotbal Cupa Italiei | Juventus Torino, ultima calificată în sferturi

Cupa Italiei | Juventus Torino, ultima calificată în sferturi

Juventus Torino a obţinut ultimul bilet pentru sferturile de finală ale Cupei Italiei. „Bătrâna doamnă“ a învins-o categoric, cu 6-1, pe Salernitana, într-o partidă disputată joi, pe teren propriu.

„Lanterna roşie“ din Serie A a deschis scorul rapid, prin Chukwubuikem Ikwuemesi (’2). Juve a întors rezultatul până la pauză, graţie golurilor lui Fabio Miretti (’12) şi Andrea Cambiaso (’35). Apoi a mai punctat de patru ori pe parcursul reprizei secunde. A făcut-o prin Daniele Rugani (’54), Dylan Bronn (’75 – autogol), Kenan Yildiz (’88) şi Timothy Weah (’90+1).

Juventus Torino va juca în sferturi cu Frosinone, echipă care a eliminat-o în decembrie  pe SSC Napoli, campioana en titre a Italiei. A fost 4-0 pentru Frosinone chiar pe stadionul „Diego Armando Maradona“.

Actualul lider din Serie A, Inter Milano, care a cucerit Cupa Italiei în ultimele două sezoane, s-a oprit tot în optimile de finală. A pierdut în prelungiri în faţa formaţiei Bologna, 1-2, la sfârşitul lunii trecute.

Rezultatele înregistrate în optimile de finală ale Cupei Italiei:

Marţi, 5 decembrie:
(+) Lazio Roma – Genoa 1-0.

Miercuri, 6 decembrie:
(+) Fiorentina – Parma 4-1, la loviturile de departajare (2-2, după prelungiri).

Marţi, 19 decembrie:
SSC Napoli – (+) Frosinone 0-4.

Miercuri, 20 decembrie:
Inter Milano – (+) Bologna 1-2, după prelungiri.

Juventus Torino – Salernitana 6-1.

Cluburile precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei.