Acasă Sport Fotbal Cupa României | Victorie mare și calificare pentru FCU, după 2-0 cu...

Cupa României | Victorie mare și calificare pentru FCU, după 2-0 cu FCSB

FCU Craiova s-a impus categoric, scor 2-0, joi seară, pe teren propriu, în fața echipei FCSB, într-o partidă contând pentru etapa 3 a Grupei C din Cupa României. În urma acestui rezultat, gruparea patronată de familia Mititelu s-a calificat în sferturile competiției.

Oltenii au deschis scorul prin Juan Bauza, cu reluare de la 6 metri, după o pasă genială a lui Chițu (’40, 1-0).

Gazdele și-au mărit avantajul prin Van Durmen. Acesta a profitat de un șut al lui Blidar atenuat de Djokovic și a șutat în forță de la 12 metri, fără să-i lase șanse lui Vlad (’44, 2-0).

FCU Craiova: Gurău – Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula – Van Durmen, Achim (’67, D. Albu) – Baeten (’46, Sidibe), Bauza (’67, V. Pop), Blidar (’59, Blănuță) – Chițu. Antrenor: Giovanni Constantino.

FCSB: Vlad – Crețu (’46, Pantea), Dawa, Haruț, Ganea – Ov. Popescu (’76, Toma), Lixandru, Djokovic (’46, Șut) – Radaslavescu (’46, Olaru), Băluță, Rotariu (’46, Miculescu). Antrenor: Elias Charalambous.

Cartonașe galbene: Pop ’70, Albu ’84, Blănuță ’84 / Radaslavescu ’9, Ganea ’85, Dawa ’89.

Au arbitrat: Ovidiu Hațegan – Mircea Grigoriu, Sebastian Gheorghe; Mircea Ardelean.
VAR: Adrian Cojocaru, Radu Ghinguleac.
Observatori: Marian Salomir (CCA), Roxana Berceanu (FRF).

Grupa C:

Miercuri, 6 decembrie: SCM Zalău – FC Bihor Oradea 2-1.
Joi, 7 decembrie: FCU Craiova – FCSB 2-0, Dinamo – Oţelul Galaţi 3-3.
Clasament: 1. FCU 7 (4-1), 2. Oţelul 5 (8-5), 3. FCSB 4 (3-3), 4. Dinamo 3 (5-5), 5. Zalău 3 (3-6), 6. Bihor 1 (2-5).

În sferturile Cupei României, FCU o va întâlni pe FC Voluntari. Celelalte partide din sferturi: Corvinul – CFR Cluj, U Cluj – FC Hermannstadt, Universitatea Craiova – Oțelul. Meciurile din sferturile de finală ale Cupei României se vor desfășura într-o singură manșă, pe 3 aprilie.