Acasă Sport Fotbal Preliminarii CE 2025 | România U21 – Finlanda U21, scor 1-0

Preliminarii CE 2025 | România U21 – Finlanda U21, scor 1-0

Naţionala României U21 a reușit o victorie la limită, scor 1-0, în fața formației similare a Finlandei, într-o partidă disputată marți seară, la Sibiu. Confruntarea din Grupa E a preliminariilor Campionatului European U21 a fost decisă de un gol marcat în prelungiri de Matei Ilie (’90+8).

ROMÂNIA U21: Sava – Pantea, Ignat, M. Ilie, Amzăr – Corbu, Vulturar, Grameni (’86, Burnete) – Baiaram (’54, Mazilu), L. Munteanu, Oct. Popescu (’73, R. Ilie). Selecționer: Daniel Pancu.

FINLANDA U21: Bergstrom – Wallius, Koski, Miettinen, Galvez – Vaananen, Pyyhtia (’80, Jansson), Walta (’86, Marhiev) – Talvitie (’67, Ylitolva), Keskinen, Liimatta (’86, Sadiku). Selecționer: Mika Lehkosuo.

De menționat faptul că Finlanda a rămas în inferioritate numerică din minutul 78, după eliminarea lui Koski.

Clasamentul Grupei E: 1. Albania 9 puncte, 2. Elveția 7, 3. România 6, 4. Finlanda 3, 5. Muntenegru 3, 6. Armenia 1.

Următorul meci al „tineretului“ va avea loc pe 21 noiembrie, de la ora 19.30, în deplasare, în fața Elveției U21.