Acasă Sport Fotbal U Cluj – Universitatea Craiova 1-1 | Alb-albaștrii au ratat victoria în...

U Cluj – Universitatea Craiova 1-1 | Alb-albaștrii au ratat victoria în Ardeal

Universitatea Craiova nu a reușit să se impună în Ardeal, deși a condus-o pe U Cluj până aproape de fluierul final. A fost 1-1 pe „Cluj Arena“, în partida de sâmbătă seară, contând pentru etapa a 10-a din Superligă. A fost un joc bunicel făcut de „lei“, care au fost conduși de la margine de Corneliu Papură și Dragoș Bon, înlocuitorii „fugarului“ Laurențiu Reghecampf. Au fost două reprize distincte: prima bună pentru olteni, cu ocazii și liniște în apărare, și o a doua modestă, cu minute bune de apărare și cu un gol încasat din întâmplare.

Bancu a descrețit frunțile

Alb-albaștrii au deschis scorul prin Nicușor Bancu (’31, 0-1). A fost o centrare a lui Houri pentru Markovic, care a șutat în blocajul unui fundaș, iar mingea a ajuns la căpitanul Științei, care a șutat din voleu imparabil pentru Gorcea.

Ocazie uriașă pentru Știința spre final de primă repriză. Alex Mitriță i-a pasat excelent lui Markovic la 20 de metri de poarta ardelenilor, dar scărița încercată de Jovan a fost respinsă de Gorcea în corner (’42).

Nistor a marcat norocos

În repriza secundă, Universitatea Craiova a făcut ușor-ușor pasul în spate, astfel că ardelenii au devenit mai periculoși. O ocazie mare de gol a avut-o Ianis Stoica, al cărui șut dintr-o poziție foarte bună a fost scos in extremis de Popică (’78). O altă intervenție mare a lui Popică a fost la un șut puternic al lui Vătăjelu, dintr-o lovitură liberă de la 16 metri (’84).

Alb-albaștrii puteau închide meciul rin Koljic, dar bosniacul a călcat pe minge dintr-o poziție foarte bună (’89).

În prelungiri, surpriză: Bancu și Silva s-au încurcat la o minge, care a ajuns la Nistor, iar fostul jucător al Craiovei a șutat puternic, de la 15 metri, la colțul din stânga, marcând golul egalizator (’90+2, 1-1).

U Cluj:

Gorcea – Peteleu (’57, Oancea), Mitrea, Masoero, Vătăjelu – Stoica, Simion (’46, Nistor), Doukoure (’59, F. Ilie), Bic – Popadiuc (’56, Chipciu), D. Popa (’73, Silaghi). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Universitatea Craiova:

L. Popescu – Vlădoiu, Screciu, R.Silva, Bancu – Crețu, Mateiu (’71, Kurtic) – Houri (’65, Căpățînă), Danciu, Mitriță (’86, Koljic) – Markovic (’46, A. Ivan). Antrenor: Corneliu Papură.

Cartonașe galbene: Mitrea ’90+4 / Mateiu ’68, Koljic ’90.
Cartonaș roșu: Andrei Ivan ’90+4.
Au arbitrat: Iulian Călin – Radu Ghinguleac, Mihai Marica; Florin Mazilu.
VAR: Iulian Dima, Andrei Moroiță.
Observatori: Marcel Savaniu (CCA), Ioan Mironaș (LPF).

În eapa viitoare, Universitatea Craiova va evolua în Bănie împotriva formației FC Botoșani (1 octombrie, ora 15.00). La rândul său, U Cluj va evolua în Capitală împotriva echipei FCSB (2 octombrie, ora 21.00).

Superliga – etapa 10:

Vineri, 22 septembrie: FCU Craiova – Oţelul Galaţi 0-2, Dinamo – Farul 0-2;
Sâmbătă, 23 septembrie: FC Voluntari – Poli Iaşi 1-2, FC Botoşani – UTA Arad 2-2, U Cluj – „U“ Craiova 1-1;
Duminică, 24 septembrie – ora 18.15: Petrolul – FC Hermannstadt, ora 21.00: Sepsi – FCSB;
Luni, 25 septembrie – ora 21.00: Rapid – CFR Cluj.

Clasament: 1. FCSB 21 puncte (15-5), 2. CFR Cluj 19 (18-8), 3. „U“ Craiova 18 (14-9), 4. Rapid 15 (18-10), 5. Petrolul 13 (14-13), 6. Sepsi 12 (8-4), 7. Hermannstadt 12 (13-10), 8. FCU 12 (19-18), 9. Farul 12 (13-15), 10. Oţelul 11 (9-9), 11. U Cluj 11 (14-18), 12. Iaşi 10 (11-15), 13. Voluntari 10 (15-23), 14. UTA 8 (8-14), 15. Dinamo 8 (7-18), 16. Botoşani 5 (10-15).