Acasă Sport Fotbal România U19 a câştigat al doilea amical cu Israel! În octombrie se...

România U19 a câştigat al doilea amical cu Israel! În octombrie se trece la treabă

Reprezentativa U19 a României continuă pregătirile pentru meciurile din calificările EURO 2024 ce vor avea loc în luna octombrie a acestui an. În perioada 3-12 septembrie, naționala pregătită de Adrian Dulcea a efectuat un stagiu de pregătire în Israel, unde a jucat și două meciuri cu reprezentativa similară a țării gazdă.

În meciul al doilea, disputat marţi, micii tricolori s-au impus cu scorul de 3-1. Israelienii au deschis scorul în minutul 32. România a reușit egalarea în minutul 44 după acțiunea inițiată de Enes Sali, continuată cu Alexandru Stan și finalizată de același Sali. România a trecut în avantaj pe tabelă în minutul 66 după ce Alexandru Stan a profitat de o eroare în apărarea gazdelor și a marcat pentru 2-1. Scorul final a fost stabilit de reușita lui Codrin Cărăușu, în minutul 90, notează FRF.

România U19: 1. Răfăilă – 2. Aioanei, 22. Jalade (21. Vînău, 76′), 13. Duțu (4. Tudose 46’), 3. Anișorac (5. Bădescu, 66′) – 14. Stancovici (18. Manolache, 58′), 15. Gogescu (6. Cibi 46’), 10. Dulcea (8. Banu 58’) – 20. Vlăsceanu (7. Rădulescu 59’), 9. Stan (17. Spătaru 76′), 16. Sali (11. Cărăușu, 66′). Selecționer: Adrian Dulcea.

În primul meci dintre cele două reprezentative, disputat duminică, 10 septembrie, Israelul s-a impus cu 2-1 după ce, la pauză România avea 1-0 pe tabelă, grație golului reușit de Enes Sali.

Reprezentativa U19 va evolua, în perioada 11-17 octombrie, în prima etapă a calificărilor pentru EURO 2024. România face parte din Grupa 10, alături de Cehia, Finlanda și San Marino. Gazda meciurilor va fi Cehia. Primele două clasate din fiecare grupă de calificare, alături de cea mai bună echipă clasată pe locul 3, se califică la Turul de Elită. Turneul final EURO 2024 va avea loc în Irlanda de Nord.

Citeşte şi: Iordănescu mută: „Vor fi schimbări cu siguranţă în meciul cu Kosovo“