Acasă Sport Fotbal Liga 2 | CSM Slatina a „bombardat-o“ pe Tunari. Oprescu, supărat

Liga 2 | CSM Slatina a „bombardat-o“ pe Tunari. Oprescu, supărat

CSM Slatina a debutat cu o victorie concludentă noul sezon al Ligii 2. Trupa lui Daniel Oprescu s-a impus cu 3-1 pe terenul nou promovatei CS Tunari. Golurile oltenilor au fost marcate de Valentin Alexandru (‘9), Alex Ciocâlteu (’13) şi John Mondragon (’55). Ilfovenii au replicat prin Mitrică (’90+2).

CSM Slatina: Dincă – Radu, Sălcianu, Mondragon, Pisăru – D. Toma, S. Matei (’70, Țegle) – Ciocâlteu (’70, Răsdan), Doman (’84, Donca), D. Marin (’82, D. Dragu) – V. Alexandru (’70, Cl. Dragu).

La finalul partidei, antrenorul grupării de pe malul Oltului, Daniel Oprescu, a surprins.

„Sunt supărat pe modul în care am tratat jocul, după 3-0. Ne-am relaxat şi trebuie să scăpăm de aceste deprinderi proaste. În rest, nu are rost să discutăm. Jocul a fost câştigat de o manieră clară. A fost exact aşa am gândit, să ne facem meciul uşor în primele 15 minute. Nou promovatele au o anumită dezinvoltură pe începutul de joc, iar dacă ştii cum să gestionezi asta, îţi creezi un avantaj. Pe de altă parte, CS Tunari va încurca multe echipe. Sunt la început de drum şi este nevoie de răbdare, de timp, au mulţi jucători noi. Şi noi avem jucători noi. În acest campionat orice punct, orice gol primit, orice gol marcat, contează. Am tratat superficial faza golului şi sper să nu se mai întâmple“, a declarat Daniel Oprescu, pentru Newsflux.

În etapa a 2-a, CSM Slatina joacă pe teren propriu împotriva Chindiei Târgovişte. Disputa va avea loc sâmbătă, de la ora 12.00, pe stadionul „1 Mai“.

Liga 2, etapa 1:

Sâmbătă, 5 august: Csikszereda Miercurea Ciuc – Concordia Chiajna 0-3, CSM Reșița – Unirea Slobozia 0-1, Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FC Argeş 0-0, CS Tunari – CSM Slatina 1-3, Metaloglobus Bucureşti – CSC Şelimbăr 0-1, Unirea Dej – CSM Alexandria 1-0.
Duminică, 6 august: Corvinul Hunedoara – Ceahlăul Piatra Neamţ 2-1.
Marţi, 8 august – ora 18.30: CS Mioveni – Gloria Buzău, ora 21.00: Chindia Târgovişte – CSA Steaua.
Partida Progresul Spartac – CSC Dumbrăviţa a fost anulată.

Citeşte şi: Nicușor Bancu: „Ratăm foarte mult. În repriza a doua am suferit puțin“