Acasă Sport Fotbal Liga Campionilor | Real Madrid s-a bucurat şi la Londra

Liga Campionilor | Real Madrid s-a bucurat şi la Londra

Campioana Europei, Real Madrid, s-a calificat fără emoţii în semifinalele Ligii Campionilor. „Galacticii“ au învins-o pe Chelsea cu scorul de 2-0 (0-0) şi marţi seară, la Londra, în manşa secundă a sferturilor de finală. Spaniolii câştigaseră şi prima confruntare, de pe „Santiago Bernabeu“, cu 2-0.

Real Madrid s-a impus pe „Stamford Bridge“ (39.453 de spectatori) prin dubla lui Rodrygo (’58, ’80).
Toni Kroos a jucat marţi seara meciul său cu numărul 150 în cupele europene.

Chelsea:

Arrizabalaga – Wesley Fofana, T. Silva, Chalobah – Reece James, Kante, Enzo Fernandez (’67, Sterling), M. Kovacic, Cucurella (’68, Mudrik) – Gallagher (’67, J. Felix), Havertz (’77, Mount).
Antrenor: Frank Lampard.

Real Madrid:

Courtois – Dani Carvajal (’81, Nacho), Militao, Alaba (’46, Rudiger), Camavinga – Modric, Valverde, Kroos (’76, Ceballos) – Rodrygo (’82, Asensio), Benzema (’71, Tchouameni), Vinicius.
Antrenor: Carlo Ancelotti.

Chelsea a ajuns la şapte meciuri consecutive fără victorie în toate competiţiile.

Real Madrid o va înfrunta în penultimul act pe câştigătoarea dintre Manchester City şi Bayern Munchen (3-0 pentru echipa lui Pep Guardiola în tur). Madrilenii nu vor putea conta în primul meci pe Eder Militao, suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene.

În cealaltă partidă a serii de marţi, Napoli şi AC Milan s-a încheiat 1-1, astfel că rossonerii s-au calificat în semifinale graţie victoriei din tur, cu 1-0.

Miercuri seară, de la ora 22.00, sunt programate celelalte două retururi din sferturi: Bayern Munchen – Manchester City (în tur 0-3), Inter Milano – Benfica Lisabona (2-0).

Citeşte şi: Liga Campionilor | AC Milan a acces în semifinale după 16 ani