Acasă Sport Fotbal Preliminarii CE 2024 | România – Belarus 2-1. Victorie meritată, cu tremurat...

Preliminarii CE 2024 | România – Belarus 2-1. Victorie meritată, cu tremurat pe final

Naționala României s-a impus, scor 2-1, în partida susținută marți seară, pe Arena Națională, în fața reprezentativei Belarusului. Această dispută a contat pentru etapa a 2-a din Grupa I a preliminariilor Campionatului European din 2024, găzduit de Germania (14 iunie – 14 iulie).

Tricolorii au deschis scorul prin Nicolae Stanciu, dintr-o lovitură liberă executată în forță de pe partea stângă (’17, 1-0).

La doar două minute, fundașul Burcă a reluat în plasă, de lângă Volkov, o centrare venită de la Răzvan Marin (’19, 2-0).

În repriza secundă, Denis Alibec și-a trecut în cont o bară, după o centrare de pe dreapta (’58).

Oaspeții au redus din diferență prin Morozov a reluat superb, de la 15 metri, cu boltă, la colțul din dreapta al porții (’86, 2-1).

ROMÂNIA: Radu – Manea, Drăgușin, Burcă, Opruț – R. Marin, T. Băluță (’44, Cicâldău), Stanciu (’77, M. Marin) – Moruțan (’65, Moruțan), Alibec (’77, Tănase), Man (’65, Oc. Popescu).
Selecționer: Edward Iordănescu.

BELARUS: Plotnikov – Bykov, Volkov, Khadarkevich, Malkevich – Kovalev (’85, Grechikho), Selyava, Yablonski (’64, Klimovich), Ebong – Bakhar (’77, Morozov), Khvaschinski (’46, Yuzepchuk).
Selecționer: Georgi Kondratiev.

Cartonașe galbene: Stanciu ’62, Cicâldău ’66, Oc. Popescu ’74 / Malkevich ’49, Ebong ’55, Khadarkevich ’63.
Au arbitrat: Allard Lindhout – Rogier Honig, Rens Bluemink; Jochem Kamphuis (Olanda).
VAR: Dennis Higler, Clay Ruperti.

Grupa I, preliminarii CE 2024

Etapa 2: Elveţia – Israel 3-0, Kosovo – Andorra 1-1, România – Belarus 2-1.

Clasament: 1. Elveţia 6 puncte (golaveraj 8-0), 2. România 6 (4-1), 3. Kosovo 2 (2-2), 4. Andorra 1 (1-3), 5. Israel 1 (1-4), 6. Belarus 0 (1-7).

Etapa 3 – 16 iunie, ora 21.45: Kosovo – România, Andorra – Elveția, Belarus – Israel.
Etapa 4 – 19 iunie, ora 21.45: Elveția – România, Belarus – Kosovo, Israel – Andorra.