Acasă Sport Fotbal Alt record pentru Messi! Argentinianul a marcat al 800-lea gol al carierei...

Alt record pentru Messi! Argentinianul a marcat al 800-lea gol al carierei în meciul cu Panama

Lionel Messi a marcat al 800-lea gol din cariera sa, în cursul meciului amical câştigat de selecţionata de fotbal a Argentinei, cu scorul de 2-0, în faţa echipei statului Panama, joi seară, pe Estadio Monumental din Buenos Aires, în faţa a 83.000 de spectatori.

Aceasta a fost prima partidă disputată de naţionala Albiceleste după câştigarea titlului de campioană a lumii.

Thiago Almada, tânărul mijlocaş al formaţiei Atlanta United, a deschis scorul în minutul 78, înainte ca Messi să stabilească rezultatul final în minutul 89, când a marcat cu o execuţie perfectă din lovitură liberă al 800-lea său gol în 1.017 meciuri disputate ca fotbalist profesionist. Acesta a fost, totodată, al 99-lea gol pentru superstarul argentinian în tricoul naţionalei ţării sale, în 173 de selecţii, notează Agerpres.

După Panama, marţi va fi rândul echipei micuţei insule Curacao din Caraibe (160.000 de locuitori), să înfrunte campioana mondială într-un amical, de această dată la Santiago del Estero, în nordul Argentinei.