Acasă Sport Fotbal Premier League | Manchester United s-a distrat cu Bournemouth

Premier League | Manchester United s-a distrat cu Bournemouth

Manchester United a învins marţi seară, pe teren propriu, cu 3-0, formaţia Bournemouth, într-o partidă din cadrul etapei a 19-a din Premier League.

Gazdele au deschis scorul în prima repriză prin brazilianul Casemiro, aflat la primul său gol pe „Old Trafford“ după transferul de la Real Madrid. „Diavolii“ au mai punctat de două ori în repriza secundă, prin internaţionalii englezi Luke Shaw (’49) şi Marcus Rashford (’86).

Manchester United: de Gea – Wan-Bissaka (’69, Dalot), Maguire, Lindelof, Shaw – Casemiro, Eriksen (’68, Fred) – B. Fernandes (’88, Martinez), van de Beek (’45+2, Garnacho), Rashford – Martial (’69, Elanga). Antrenor: E. ten Hag.

Bournemouth: Travers – A. Smith (’63, Stacey), Mepham, Senesi, Kelly – Christie (’76, S. Dembele), Cook, Lerma (’84, Rothwell), Anthony – Solanke, Billing (’76, Moore). Antrenor: G. O’Neil.

În urma acestui succes, al patrulea consecutiv în toate competiţiile, Manchester United s-a apropiat de podiumul din Premier League. Este la egalitate de puncte cu Newcastle United (locul 3), care a remizat în deplasare cu liderul Arsenal Londra, 0-0.

Premier League, etapa a 19-a:

Luni, 2 ianuarie: Brentford – Liverpool 3-1.
Marţi, 3 ianuarie: Leicester City – Fulham 0-1, Everton – Brighton 1-4, Arsenal – Newcastle 0-0, Manchester United – Bournemouth 3-0.
Miercuri, 4 ianuarie – ora 21.30: Southampton – Nottingham; ora 21.45: Leeds – West Ham United; ora 22.00: Crystal Palace – Tottenham Hotspur, Aston Villa – Wolverhampton.
Joi, 5 ianuarie – ora 22.00: Chelsea – Manchester City.