Acasă Sport Fotbal Premiership | Rangers și Celtic au remizat în derbiul etapei a 20-a

Premiership | Rangers și Celtic au remizat în derbiul etapei a 20-a

Glasgow Rangers nu a reușit decât o remiză, scor 2-2, în fața rivalei Celtic, în derbiul etapei a 20-a din Premiership, deși a fost echipa mai bună.

Oaspeții au deschis scorul prin Juranovic, după un assist al lui Taylor (’5).
Gazdele au replicat puternic imediat după pauză. Au egalat prin Kent (’47) și au preluat conducerea grație lui Tavernier, care a transformat superb o lovitură de la 11 metri (’53).
Alb-verzii au egalat norocos, în minutul 88, prin Furuhasi, care a șutat sub transversală de la 9 metri, după o fază confuză.

Rangers: A. McGregor – Tavernier, Goldson, Davies, Barisic – Kamara, Lundstram (’71, R. Jack) – Sakala, Tillman (’85, Sands), Kent – Morelos (’80, Scott Wright). Antrenor: M. Beale.

Celtic: Hart – Johnston, Carter Vicckers, Starfelt, Taylor – C. McGregor, O’Riley (’61, Mooy), Hatate (’77, Giakoumakis) – Maeda (’77, Jota), Furuhashi, Forrest (’61, Abada). Antrenor: A. Postecoglou.

Tot astăzi s-au disputat şi celelalte jocuri din etapa a 20-a din Premiership. Iată rezultatele: Aberdeen – Ross County 0-0, Hearts – Hibernian 3-0, Kilmarnock – St. Mirren 0-0, Livingston – Motherwell 1-1, St. Johnstone – Dundee United 0-1.