Acasă Sport Fotbal Superliga | FCU Craiova – FC Argeș 1-0. Victorie muncită și meritată...

Superliga | FCU Craiova – FC Argeș 1-0. Victorie muncită și meritată pentru băieții lui Napoli

FCU Craiova a confirmat, dar cu multă muncă, postura de favorită la câștigarea punctelor în meciul de luni seară, de pe teren propriu, contra modestei FC Argeș. A fost o victorie la limită pentru gazde, scor 1-0, după un joc dominat, cu puține ocazii, dar foarte mari. Disputa a contat pentru etapa 20 din Superligă.

Craiovenii au fost la un pas de a deschide scorul în minutul 33. Baeten a aruncat mingea peste apărarea piteștenilor, Bahassa a preluat și a șutat de la 5 metri, dar Greab a respins cu greu, pentru ca Marius Constantin să degajeze apoi și să înlăture pericolul.

La reluare, FCU a început în forță, irosind o ocazie uriașă în minutul 47. A fost o acțiune în stânga, lângă tușă, a lui Bahassa, urmată de o pasă la 7 metri, de unde Negru, nemarcat, a „reușit“ să trimită în transversală, deși poarta era goală!

Trupa lui Nicolo Napoli a „mișcat“ tabela abia în minutul 62, după un cadou făcut de Jakolis. A fost o „jumătate“ de pasă a fundașului argeșean către Greab, dar Bahassa a ajuns la minge înaintea portarului și i-a pasat lui Chițu, care a îndeplinit o simplă formalitate.

Piteștenii s-au mai trezit spre final

Prima ocazie mai închegată a piteștenilor a venit în minutul 75. A fost o acțiune pe dreapta, urmată de o centrare la colțul lung, de unde Bertrand a șutat pe direcția lui Gurău, mingea i-a revenit și a șutat din nou, dar pe lângă poartă.

Cea de-a doua fază în care oaspeții au fost periculoși a venit pe fondul unei pase-cadou a lui Huyghebaert, interceptată de Garita, care a trimis pe lângă Gurău, dar a căzut și le-a permis apărătorilor olteni să risipească emoțiile (’81).