Acasă Sport Fotbal Superliga | CFR Cluj – FCU 3-1. Trupa lui Vasilică a fost...

Superliga | CFR Cluj – FCU 3-1. Trupa lui Vasilică a fost tot mică

FCU Craiova nu a reușit să obțină nimic din deplasarea de luni seară, de pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu“, contra campioanei CFR Cluj, ultima din cadrul etapei a 17-a din Superligă. Ardelenii s-au impus cu 3-1, la capătul unui joc controlat și cu destule ocazii frumoase de ambele părți.

Gazdele au deschis scorul rapid, prin Janga, care a pus latul de la 7 metri, la o centrare venită din dreapta, de la Yeboah (’17, 1-0).
Ardelenii au avut imediat o bară, a lui Yeboah, după un șut de la 14 metri (’19).

Craiovenii și-au trecut și ei în cont o bară, prin Chițu, care a trimis în butul din dreapta deși era flancat de Burcă și Yuri (’29).

Trupa lui Dan Petrescu și-a majorat avantajul prin Manea, care, servit excelent de Deac, a șutat sub bară, de la 5 metri lateral dreapta (’33, 2-0).
Până în pauză CFR a mai avut o bară, prin Muhar, după o „torpilă“ de la 18 metri (’41).

Și Bauza a nimerit butul din stânga porți, astfel ca repriza secundă se anunța și mai disputată (’44).

La reluare, FCU a redus din handicap prin Ganea, care a pus latul de la 5 metri la o pasă a lui Bahassa (’61, 2-1).

CFR a apăsat din nou pe accelerație și a refăcut avantajul printr-un șut al lui Yeboah, după o minge așezată de Deac (’67, 3-1).

Statistica meciului:

Statistică oferită de flashscore.ro

CFR Cluj: Scuffet – Manea, Yuri, Burcă, Braun – Deac (’69, Roger), Boateng (’87, Hoban), Muhar, Petrila (’76, Birligea) – Yeboah (’87, Malele), Janga (’46, Cvek). Antrenor: Dan Petrescu.

FCU: R. Popa – Negru, Duarte, Paramatti, Huyghebaert – Asamoah, V. Achim (’46, Bahassa) – Baeten, Bauza, Van Durmen – Chițu (’71, G. Iancu). Antrenor: Dan Vasilică. Director tehnic: Paul Răducan.

Cartonașe galbene: Burcă ’42, Deac ’45 / Bauza ’60, Ganea ’69, Negru ’74.
Au arbitrat: Florin Andrei – Mircea Orbuleț, Radu Ghinguleac; Szabolcz Kovacs.
VAR: Iulian Dima, Ciprian Danșa.
Observatori: Nicolae Grigorescu (CCA), Ioan Bogdan (LPF).

Pentru FCU urmează un meci pe teren propriu cu FCSB, în timp ce CFR Cluj va lupta pe terenul „lanternei“ CS Mioveni.