Acasă Sport Fotbal Liga Campionilor | Mircea Lucescu, foarte aproape de faza grupelor cu Dinamo...

Liga Campionilor | Mircea Lucescu, foarte aproape de faza grupelor cu Dinamo Kiev

Antrenorul român Mircea Lucescu este aproape de a-şi vedea visul cu ochii. „Il Luce“ îşi doreşte foarte mult să acceadă cu Dinamo Kiev în faza grupelor Ligii Campionilor, asta în ciuda problemelor cu care se confruntă gruparea ucraineană.

Astfel, Dinamo Kiev s-a calificat, cu emoţii ce-i drept, în play-off-ul competiţiei, în urma victoriei cu 2-1 (0-1 în prima manşă), după prelungiri, pe terenul echipei Sturm Graz, în manşa secundă a turului al treilea preliminar. Vicecampioana Austriei a condus pe tabelă graţie golului reuşit de danezul Rasms Hojlund (’27). În prelungiri, Konstantin Vivcearenko a marcat golul egalizator (’97), iar Viktor Ţîgankov a înscris golul victoriei (‘112).
De menţionat faptul că Sturm Graz a evoluat în inferioritate numerică din minutul 105+1, când a fost eliminat Manprit Sarkaria.

Sturm Graz: Siebenhandl – Gazibegovic, Affengruber, Wuthrich, Dante (‘103, Schnegg) – Gorenc Stankovic (‘103, Fuseini) – Hierlander (‘103, Demaku), Prass (‘113, Weis) – Horvat (’84, Lang) – Sarkaria, Hojlund (’75, Ljubic). Antrenor: C. Ilzer.

Dinamo Kiev: Bushchan – Kedziora (’71, Karavaev), Zabarnyi, Syrota, Dubinchak (’71, Vivcharenko) – Shaparenko, Sydorchuk, Shepelev (’82, Garmash; ’99, Andriyevski) – Tsygankov, Buyalskyy, Besedin (’75, Vanat). Antrenor: M. Lucescu.