9 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalVillarreal și Chelsea au completat „tabloul“ sfertfinalistelor din Liga Campionilor

Miercuri seară s-au desfășurat ultimele două partide din manșa secundă a optimilor de finală din Liga Campionilor, astfel că formațiile Villarreal și Chelsea sunt ultimele calificate în sferturile competiției.

Villarreal a umilit-o pe Juve chiar la Torino

O mare surpriză a avut-o în prim plan pe Villarreal. După 1-1 în tur, pe „Estadio de la Ceramica“, „Submarinul galben“ pleca cu șansa a doua în manșa secundă de pe „Allianz Stadium“. Dar, surpriză: spaniolii s-au impus cu un neverosimil 3-0 (0-0) și au acces în sferturi.

Villarreal a fost de neoprit în ultimul sfert de oră, după intrarea lui Gerard Moreno. Acesta a fost la originea celor două goluri din penalti. Primul a fost transformat chiar de el, în minutul 78, iar cel de-al doilea de Danjuma (’90+2). Cea de-a treia reușită i-a aparținut lui Pau Torres, după un assist al lui Aurier (’85).

Juventus a fost eliminată în optimile Ligii Campionilor și în sezoanele anterioare, de Lyon, respectiv FC Porto.

Juventus: Wojciech Szczesny – Danilo, Matthijs de Ligt, Daniele Rugani (’79, Paulo Dybala), Mattia De Sciglio – Juan Cuadrado, Manuel Locatelli (’83, Federico Bernardeschi), Arthur, Adrien Rabiot – Dusan Vlahovic, Alvaro Morata (’85, Moise Kean).
Antrenor: Massimiliano Allegri.

Villarreal: Geronimo Rulli – Serge Aurier, Raul Albiol, Pau Torres, Pervis Estupinan – Yeremi Pino (’64, Samu Chukwueze), Daniel Parejo (’86, Alfonso Pedraza), Etienne Capoue, Manuel Trigueros (’64, Francis Coquelin) – Giovani Lo Celso (’74, Gerard Moreno), Arnaut Danjuma.
Antrenor: Unai Emery.

Chelsea nu a dezamăgit nici în Franța

Deși a fost bulversată din pricina blocajului financiar impus patronului Roman Abramovic, ca urmare a atacului inițiat de Rusia asupra Ucrainei, Chelsea Londra şi-a respectat blazonul. Deținătoarea trofeului s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor cu o victorie şi în manşa secundă a optimilor cu Lille. Dacă în tur a fost 2-0 la Londra, „albaștrii“ au câştigat miercuri seară cu 2-1 pe terenul campioanei Franţei.

Golurile de pe „Stade Pierre-Mauroy“ au fost marcate de turcul Burak Yilmaz (’38 – penalti), pentru gazde, respectiv americanul Christian Pulisic (’45+3) și spaniolul Cesar Azpilicueta (’71), pentru oaspeți.

Lille: Leo Jardim – Jose Fonte, Sven Botman (’58, Amadou Onana), Tiago Djalo – Mehmet Zeki Celik (’58, Timothy Weah), Jonathan Bamba (’77, Angel Gomes), Xeka, Benjamin Andre, Gabriel Gudmundsson (’77, Domagoj Bradaric) – Burak Yilmaz, Jonathan David (’77, Hatem Ben Arfa).
Antrenor: Jocelyn Gourvennec.

Chelsea: Edouard Mendy – Andreas Christensen (’33, Trevoh Chalobah), Thiago Silva, Antonio Ruediger – Cesar Azpilicueta, Ngolo Kante, Jorginho (’74, Ruben Loftus-Cheek), Mateo Kovacic (’46, Mason Mount), Marcos Alonso – Kai Havertz (’83, Hakim Ziyech), Christian Pulisic (’74, Romelu Lukaku).
Antrenor: Thomas Tuchel.

Sita s-a oprit, momentan, din cernut

Pe lângă Villarreal și Chelsea, în sferturile de finală s-au mai calificat următoarele echipe: Liverpool (după 2-1 la „general“ cu Inter), Bayern Munchen (după 8-2 la „general“ cu RB Salzburg), Real Madrid (după 3-2 la „general“ cu PSG), Manchester City (după 5-0 la „general“ cu Sporting), Atletico Madrid (după 2-1 la „general“ cu Manchester United) și Benfica Lisabona (după 3-2 la „general“ cu Ajax).

Tragerea la sorți pentru sferturile Ligii Campionilor va avea loc vineri, 18 martie, de la ora 13.00, la sediul UEFA, dela Nyon (Elveția). Tot atunci se va decide „tabloul“ semifinalelor și va fi determinată și „echipa gazdă“ a marii finale, din rațiuni procedurale.

Faza sferturilor de finală va avea loc pe 5/6 aprilie – turul, respectiv 12/13 aprilie – returul.

Semifinalele se vor desfășura pe 26/27 aprilie – turul și 3/4 mai – returul.

Finala Ligii Campionilor se va disputa pe 28 mai la Paris, pe „Parc des Princes“, de la ora 22.00.