Acasă Sport Fotbal „U” Craiova – Mediaş 1-0 / A ieşit cu Baiaram până la...

„U” Craiova – Mediaş 1-0 / A ieşit cu Baiaram până la urmă!

Universitatea Craiova s-a impus la limită, scor 1-0, în partida susţinută sâmbătă seară, pe stadionul „Ion Oblemenco”, în faţa formaţiei Gaz Metan Mediaş. Disputa a contat pentru etapa a 6-a din Liga 1.

După o primă repriză controlată, dar fără prea multe ocazii clare de gol, Ştiinţa a revenit de la cabine mai motivată şi ceva mai eficientă.

Alb-albaştrii au irosit o mare oportunitate de a marca prin Markovic. Acesta nu a ajuns la o pasă în faţa porţii, venită din dreapta, de la Nistor (’50).

Golul mult aşteptat a venit în minutul 56, după o acţiune iniţiată de Jovan Markovic pe partea stângă şi finalizată cu un şut al lui Ştefan Baiaram la colţul din dreapta (’56, 1-0).

Mirko le-a închis poarta ardelenilor

În minutul 77, surpriză: penalti pentru Mediaş! A venit timpul să iese la rampă şi Mirko Pigliacelli, care a reuşit să apere şutul lui Chamed de la punctul cu var (’78).

Finalul a fost tensionat, dar nu pentru că oaspeţii au pus presiune, ci pentru o accidentare gravă a lui Alex Mateiu (’90). Acesta a fost lovit de Pereira, care a primit cartonaşul roşu, însă optarul Ştiinţei a fost transportat cu salvarea la spital, având doi dinţi rupţi, dar şi alte probleme. Şi Universitatea Craiova a încheiat meciul în 10, deoarece Laurenţiu Reghecampf efectuase toate schimbările.

„U” Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Găman, Screciu (’84, Căpăţînă), Bancu – Nistor (’76, M. Constantin), Fedele (’65, Mateiu), Vînă (’46, Baiaram) – Gustavo, Markovic (’65, Koljic), Cîmpanu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Gaz Metan Mediaş: Vîlceanu – De Moura (’69, Chamed), De Sousa, Matricardi, Velisar (’73, Trif) – Pereira, Filip, Iancu – Grădinaru, Irobiso (’73, Sarr), Deaconu (’70, Morar). Antrenor: Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: Bancu ‘6, Fedele ’60, Markovic ’62, Baiaram ’82 / Velisar ‘7, Iancu ’33, Izata ’67, Chamed ’75.

Cartonaş roşu: Izata Pereira ’89.

Au arbitrat: Iulian Dima – Andrei Constantanescu, Florin Vişan; Andrei Chivulete.

Observatori: Viorel Anghelinei, Eduard Dumitrescu.

În partida viitoare, Universitatea Craiova va evolua în Capitală împotriva Rapidului. Confruntarea cu giuleştenii este programată pe sâmbătă, 28 august, de la ora 21.00.

Liga 1, etapa 6:

Vineri, 20 august: Chindia Târgoviște – Academica Clinceni 2-2, Farul – Dinamo 3-0.
Sâmbătă, 21 augustUniversitatea Craiova – Gaz Metan Mediaş 1-0, ora 21.30: FC Argeş – CFR Cluj.
Duminică, 22 august – ora 18.30: UTA Arad – FC Voluntari, ora 21.30: FC Botoșani – Rapid.
Luni, 23 august – ora 18.30: CS Mioveni – FCU Craiova, ora 21.30: FCSB – Sepsi.