Acasă Sport Fotbal Liga Elitelor / Juniorii Academiei „Gică Popescu“ au fost superficiali cu bănăţenii...

Liga Elitelor / Juniorii Academiei „Gică Popescu“ au fost superficiali cu bănăţenii şi s-au „ars“

Juniorii A şi B ai Academiei „Gică Popescu“ au tratat de sus dubla cu LPS Banatul Timişoara şi fotbalul i-a pedepsit. Confruntarea de la „Hanul Doctorului“ a contat pentru etapa 21 (penultima) de la Liga Elitelor.

La Under 19, „GP“ Craiova a condus cu 1-0, gol Robert Buturoagă (’22), dar s-a văzut învinsă de oaspeţi cu 3-1. Golurile bătăţenilor au fost marcate de Mario Petruş (’65), Robert Hepeş (’78) şi Daniel Grigoriu (’90).

„GP“ Craiova: Eduard Mecu – Octavian Urdu, Alex Grigorie, Andrei Georgescu, Denis Prunaru – Eduard Udrea, Mihai Mitrana – Robert Geru, Denis Drândă, Robert Buturoagă – Flavius Marcu. A mai intrat: Alexandros Vadasis. Antrenor: Gică Barbu.

LPS Banatul: Alex Doboşan – Daniel Păpuşe, Ioan Mreajă, Denis Anghel, Daniel Florescu – Fabian Popovici – Robert Hepeş, Sebastian Hepeş, Daniel Grigoriu, Cristian Bădrăgan – Mario Petruş. Au mai intrat: Cristian Cincă, Mustafa Hiseen, Marian Şerban, Ciprian Schirta, Darius Savu. Antrenor: Claudiu Arba.

Click AICI pentru foto!

Înfrângere şi la republicanii B

Nici la Under 17 lucrurile nu au stat mai bine. Academia „Gică Popescu“ a deschis scorul prin Raoul Faur (‘3, 1-0), dar finalul primei reprize a fost de coşmar. LPS Banatul a egalat prin Lucian Siel, cu un gol reuşit din corner (’34, 1-1). La doar două minute, Patrick Andreas a transformat o lovitură liberă din afara careului mare (’36, 1-2). Rezultatul pauzei l-a stabilit Fabiano Cibi, cu un şut puternic de la 17 metri (’43, 1-3).

La reluare, „GP“ s-a trezit şi a căutat egalarea, dar nu a mai reuşit decât un gol, prin Adrian Buturcă (’72, 2-3), care a reluat sub bară, de la 2 metri, o centrare a lui Tîrşogoiu.

„GP“ Craiova: Mihai Afrim – Valentin Căpăţînă, Ionuţ Mitrache, Alex Truşcă, Cosmin Raicovici – Florin Rezeanu – Adrian Buturcă, Andrei Chiriţă, Marius Florea, Raoul Florea – Florin Tîrşogoiu. Au mai intrat: Dragoş Lungu, Alexandru Nuţă. Antrenor: Ionuţ Cimpoeru.

LPS Banatul: Florin Antonescu – Vlad Băluţoiu, Samuel Cristea, Paul Rancov, Sebastian Ticuş – Fabiano Cibi, Emanuel Ştefan – Lucian Siel, Patrick Andreas, Ciprian Gîngu – Denis Murgoci. Au mai intrat: Cătălin Ureche, Mario Banciu, Mihai Leoveanu. Antrenor: Ovidiu Vîlceanu.

În runda următoare, programată sâmbătă, 22 mai, de la ora 12.00, respectiv 14.00, Academia „Gică Popescu“ va evolua la Oradea, împotriva echipelor similare de la LPS Bihorul.

Citeşte şi: Adina Băcanu promite să strălucească în atletism în alb-albastrul Băniei