Acasă Sport Fotbal Viitorul Pandurii, surpriza plăcută din Cupă. Astra, a treia semifinalistă

Viitorul Pandurii, surpriza plăcută din Cupă. Astra, a treia semifinalistă

Formaţia de ligă secundă Viitorul Pandurii Târgu Jiu s-a calificat în premieră în semifinalele Cupei României, după ce a învins-o pe Universitatea Cluj, o altă formaţie de eşalon secund, cu 3-1 (0-1), miercuri seară, pe Cluj Arena, într-un meci din sferturile de finală.

Universitatea a deschis scorul după doar 55 de secunde, mingea intrând în poartă din fundaşul Mihai Lixandru, după ce şutul lui Idan Golan a ricoşat din transversală.

Viitorul Pandurii a reuşit să întoarcă scorul în ultimele 20 de minute ale partidei. Golul egalizator a fost reuşit de Alin Ţegle, din penalti. În min. 75, „U” a rămas în zece oameni, căpitanul Srgian Luchin fiind eliminat pentru o altercaţie cu un adversar, după o fază la care clujenii au cerut penalty, la o intrare necontrolată a lui Alex Baican.

Daniel Paraschiv a adus victoria oaspeţilor, prin golurile marcate în min. 78, 86, la două erori în lanţ ale apărării ardelene.

Universitatea Cluj: Muțiu – Dican, Luchin, Andr. Răuță – Ilieș, I. Filip (Ogbu, 81′), Negrean (D. Acka 55′), Taub (Al. Pop, 81′) – Ribeiro, Gavra (Chacana, 64′), Golan (Nic. Pîrvulescu, 55′). Antrenor: Costel Enache.

Viitorul Pandurii Târgu Jiu: Rob. Bodea – Buleică, Lixandru, Oros, Al. Băican (Prejmerean, 78′) – Șerbănescu (Vulpe, 46′), Copaci, Țegle – Buia (D. Paraschiv, 64′), Chiorean (Cioiu, 46′), Andr. Dragu (Mitrică, 64′). Antrenor: Flavius Stoican.

Astra le-a spulberat visul ploieştenilor

De asemenea, şi Astra Giurgiu s-a calificat în „careul de aşi“ al Cupei României după ce a dispus de formaţia de ligă secundă Petrolul Ploieşti cu scorul de 3-0 (0-0), în deplasare.

Astra a făcut diferenţa în repriza secundă, când au punctat George Merloi (50) şi Sulejman Krpic (61), dintr-un penalty, dar şi Sebastien Wuethrich (81), după o gafă a portarului Gheorghi Kitanov.

Petrolul a avut şansa de a înscris golul de onoare, dar albanezul Armando Vajushi a executat lamentabil o lovitură de la unsprezece metri şi portarul David Lazar a reţinut mingea (86).

Petrolul Ploiești: Kitanov – Alb. Olaru, V. Lică, Meijers, Țicu – Nir Lax (Val. Balint, 81′) – Mih. Constantinescu (Sil. Pană, 46′), R. Moise (Tudor Saim, 71′), Pol Roige, Vajushi – Buhăescu. Antrenor: Viorel Moldovan.

Astra: Dav. Lazar – Sousa, Raspopovic (Graovac, 78′), Jovanovic, Lamanje – Canadija, Boe-Khane – Merloi (Stahl, 62′), Răduț (Wuthrich, 78′), Pahonțu (Balaure, 10′) – Krpic (Montini, 62′). Antrenor: Eugen Neagoe.

Astfel, până în acest moment, în semifinalele Cupei României s-au calificat Universitatea Craiova, Viitorul Pandurii şi Astra Giurgiu. Ultima echipă care va ajunge în penultimul act al competiţiei o vom afla în această seară, după duelul dintre Dunărea Călăraşi şi Dinamo.

Citeşte şi: Cupa României / Chindia – „U“ Craiova 0-1. Știința, pas mare spre câștigarea trofeului