Acasă Sport Fotbal „U“ Craiova – Clinceni 0-1 / Gata cu invincibilitatea! Astăzi au fost...

„U“ Craiova – Clinceni 0-1 / Gata cu invincibilitatea! Astăzi au fost „lei“ doar cu numele

Incredibil! Universitatea Craiova și-a întrerupt șirul victoriilor tocmai cu Academica Clinceni! Alb-albaștrii au pierdut, scor 0-1, vineri seară, pe „Ion Oblemenco“ în fața unei echipe modeste, dar bine organizate și muncitoare. Lipsa inspirației și lipsa omului de gol au făcut ca liderul să sufere tare în fața porții ilfovene.

Prima repriză s-a jucat la „ciupeală“

Alb-albaștrii au început prost meciul. A fost cât pe ce să primească gol chiar în minutul, când jucătorii Științei au respins de două ori in extremis, după ce Rusescu îl driblase pe Pigliacelli.

Ușor, ușor, „leii“ au trecut la comanda jocului, dar au găsit foarte greu breșele în apărarea oaspeților. Prima fază periculoasă la poarta lui Vâlceanu a semnat-o Acka, a cărui reluare spectaculoasă nu a fost pe poartă (‘7). A doua ocazie notabilă a venit în minutul 34, când Baiaram a reluat cu capul la vinclu de la 12 metri, după o centrare a lui Vătăjelu. Mingea a fost respinsă în bară, apoi a ieșit afară. Șansă de gol a avut și Andrei Ivan, care a ratat de puțin ținta, după o centrare excelentă a lui Vătăjelu (’45).

Oaspeții, „obraznici“ după pauză

La reluare, Academica Clinceni a respins două atacuri periculoase ale Științei și chiar a dat lovitura în minutul 58, prin Bautista, cu un șut de la marginea careului.

Cristiano Bergodi a operat trei schimbări, impulsionând atacul cu Ofosu, Tudorie și Căpățână. Prima reacție a venit în schimb de la Cicâldău, care a tras puternic de la 20 de metri puțin pe lângă poartă (’68). La doar două minute, Baiaram nu a nimerit poarta cu o lovitură de cap de la 6 metri, după ce portarul ieșise pe sub centrarea venită din stânga. A urmat o altă lovitură de cap ce părea să aducă golul mult așteptat, de data asta cu Tudorie la finalizare, dar mingea a trecut puțin pe lângă butul din dreapta (’73).

Alb-albaștrii au atacat până la ultimul fluier, dar în zadar, seria victoriilor se oprește la cifra 7.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Mitran (’18, Vătăjelu), Bălașa, Acka, Bancu – Nistor, Bic (’60, Căpățână), Cicâldău – Baiaram, Mamut (’60, Tudorie), Ivan (’60, Ofosu). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Clinceni: Vâlceanu – Gardoș (’88, Bilali), Dobrescu, Jutric, Oashov – Cebotaru, Cascini – Codrea (’89, Achim), P. Petrescu (’17, Chunchukov), Morar – Rusescu (’79, L. Dumitriu). Antrenor: Ilie Poenaru.

Cartonașe galbene: Mitran ’15 / Petrescu ’89, Vâlceanu ’90.

Au arbitrat: Marian Barbu (Braşov) – Ovidiu Artene (Vaslui), Daniel Hulubei (Vaslui); Robert Avram (Piteşti).

Statistica: flashscore.ro

Liga 1 – etapa 8:

Vineri, 23 octombrie: Gaz Metan Mediaș – FC Botoşani 1-2, Universitatea Craiova – Academica Clinceni 0-1.
Sâmbătă, 24 octombrie – ora 14.00: UTA – Chindia, ora 19.30: Astra – Poli Iaşi, ora 21.45: Sepsi – Dinamo.
Duminică, 25 octombrie – ora 18.45: Viitorul – Argeş, ora 21.30: Voluntari – CFR Cluj.
Luni, 26 octombrie – ora 21.00: FCSB – Hermannstadt.