Acasă Sport Fotbal Barcelona și Bayern s-au distrat în ultimele meciuri din optimi

Barcelona și Bayern s-au distrat în ultimele meciuri din optimi

FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a trecut de Napoli, cu scorul de 3-1 (3-1), sâmbătă seară, pe Camp Nou, în manşa secundă a optimilor de finală ale competiţiei.

După 1-1 în tur, catalanii au tranşat calificarea pe teren propriu chiar din primele 45 de minute. Clement Lenglet (10), Lionel Messi (23) şi Luis Suarez (45+1) au marcat în prima repriză, în timp ce pentru Napoli a punctat Lorenzo Insigne (45+5 – penalty).

Barca a ajuns în sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru al 13-lea sezon consecutiv.

FC Barcelona: Ter Stegen – Nelson Semedo, Pique, Lenglet, Jordi Alba – Sergi Roberto, Frenkie de Jong, Rakitic – Messi (căpitan), Luis Suarez (90+2, Firpo), Griezmann (84, Monchu). Antrenor: Quique Setien.

Napoli: Ospina – Di Lorenzo, Manolas, Koulibaly, Mario Rui – Fabian (79, Elmas), Demme (46, Lobotka), Zielinski (70, Lozano) – Callejon (70, Politano), Mertens, Insigne (căpitan;79, Milik). Antrenor: Gennaro Gattuso.

În sferturile de finală ale competiţiei, FC Barcelona o va înfrunta pe Bayern.

Bayern pare de neoprit

Campioana Germaniei, Bayern Munchen, pare să fie de neîntrecut în acest sezon de Ligă. „Bavarezii” s-au calificat fără probleme în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce au învins-o din nou pe Chelsea, cu scorul de 4-1 (2-1). În prima manșă, în Anglia, a fost 3-0 pentru formația germană.

Bayern s-a impus prin golurile marcate de Robert Lewandowski (10 – penalty, 84), Ivan Perisic (24) şi Corentin Tolisso (76). Golul de onoare al lui Chelsea a fost reușit de Tammy Abraham (44).

Bayern: Neuer – Kimmich (70, Odriozolo), J. Boateng (63, Suele), Alaba, Davies – Thiago (70, Tolisso), Goretzka – Gnabry (81, Javi Martinez), Th. Mueller, Perisic (64, Coutinho) – Lewandowski. Antrenor: Hansi Flick.

Chelsea: Caballero – James, Zouma, Christensen, Emerson – Kante, Kovacic, Mount, Barkley – Abraham (81, Giroud), Hudson-Odoi. Antrenor: Frank Lampard.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din România, cu Ovidiu Haţegan la centru, Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe, arbitri asistenţi, iar Radu Petrescu a fost al patrulea oficial.

Polonezul Lewandowski a ajuns la 13 goluri marcate în acest sezon al Ligii Campionilor şi la 53 în toate competiţiile (în acest sezon). Bayern a ajuns la 18 victorii consecutive în toate competiţiile.