Acasă Sport Fotbal Liga Europa / Glasgow Rangers o va întâlni pe Leverkusen, în optimi

Liga Europa / Glasgow Rangers o va întâlni pe Leverkusen, în optimi

Ianis Hagi este foarte bine văzut în Scoţia

Echipa scoţiană Glasgow Rangers, la care joacă mijlocaşul român Ianis Hagi, va înfrunta formaţia germană Bayer Leverkusen, în optimile de finală ale Europa League. Asta s-a decis la tragerea la sorţi efectuată astăzi, la Nyon. De menţionat că între cele două grupări există o rivalitate foarte mare.

Rangers, care a trecut de Sportiv Braga cu 3-2 şi 1-0 va juca pe teren propriu primul meci, în data de 12 martie. Returul este programat la Leverkusen, pe 19 martie.

Bayer a eliminat-o pe FC Porto, pe care a învins-o în ambele manşe, cu 2-1 (acasă) şi 3-1 (deplasare).

Cele două echipe s-au mai întâlnit în turul secund al Cupei UEFA, ediţia 1998/99, când scoţienii au avut câştig de cauză, după 1-1 acasă şi 2-1 în deplasare.

Capul de afiş al acestei faze poate fi considerat duelul dintre Sevilla şi AS Roma. Sevilla, multiplă câştigătoare a competiţiei, a trecut fără victorie de CFR Cluj, 1-1 la Cluj-Napoca şi 0-0 acasă. În tot acest timp, AS Roma a eliminat formaţia belgiană Gent. A fost 1-0 pe „Stadio Olimpico“ şi 1-1 în Belgia.

Programul meciurilor din optimi:

Istanbul Başakşehir (Turcia) – FC Copenhaga (Danemarca)
Olympiakos Pireu (Grecia) – Wolverhampton Wanderers (Anglia)
Glasgow Rangers (Scoţia) – Bayer Leverkusen (Germania)
VfL Wolfsburg (Germania) – Şahtior Doneţk (Ucraina)
Internazionale Milano (Italia) – Getafe (Spania)
Sevilla FC (Spania) – AS Roma (Italia)
Eintracht Frankfurt (Germania)/FC RB Salzburg (Austria) – FC Basel (Elveţia)
LASK Linz (Austria) – Manchester United (Anglia)

Meciul RB Salzburg (Austria) – Eintracht Frankfurt (Germania) are loc vineri, după ce în tur Eintracht s-a impus cu 4-1.

Citeşte şi: Golul de la Cluj, aur pentru Sevilla. CFR a părăsit Europa după 0-0 în Spania