Acasă Sport Fotbal Granada, prima semifinalistă în Cupa Spaniei. Victorie la limită cu Valencia

Granada, prima semifinalistă în Cupa Spaniei. Victorie la limită cu Valencia

Echipa CF Valencia, deţinătoarea trofeului, a fost eliminată în sferturile de finală ale Cupei Spaniei. Aceștia au fost învinși, în deplasare, cu scorul de 2-1, de formaţia Granada, într-o partidă disputată marţi seară.

Gazdele au deschis rapid scorul, prin fostul internaţional spaniol Roberto Soldado (3), însă Valencia a reuşit să egaleze cu cinci minute înainte de pauză (40), prin Rodrigo Moreno. Granada a obţinut victoria în prelungirile reprizei secunde, în urma unui penalti acordat după consultarea arbitrajului video. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Soldado (90+4).

Miercuri seară, echipa de ligă secundă Mirandes primeşte vizita formaţiei Villarreal, în timp ce joi sunt programate ultimele două meciuri din sferturile de finală, Real Madrid – Real Sociedad şi Athletic Bilbao – FC Barcelona.

Tragerea la soţi a semifinalelor Cupei Spaniei va avea loc vineri la prânz, la sediul Federaţiei spaniole de fotbal.

Semifinalele se vor disputa tur-retur, pe 12 februarie şi 4 martie. Finala este programată pe 18 aprilie.