Acasă Sport Fotbal Pigliacelli, Bancu, Cicâldău și Mihăilă au dus greul Universităţii Craiova în prima...

Pigliacelli, Bancu, Cicâldău și Mihăilă au dus greul Universităţii Craiova în prima parte a campionatului!

Alb-albaştrii au primit şi aplauze după unele meciuri, dar şi apostrofări (Foto: Alexandru Vîrtosu)

Universitatea Craiova a utilizat un grup mare de jucători în cele 22 de etape consumate din actualul sezon competiţional al Ligii I. A fost ediţia în care antrenorul Victor Piţurcă a făcut tot felul de încercări la nivel de primul unsprezece pentru a se edifica asupra formaţiei şi a stilului de joc. S-au consemnat şi accidentări de tot felul, Ştiinţa suferind din plin de absenţa îndelungată a bosniacului Elvir Koljic.

Victor Piţurcă a preluat echipa Craiovei din „mers“

Au fost şi jucători care au intrat în conflict cu Victor Piţurcă şi au fost îndepăraţi de la echipă pentru o perioadă relativ scurtă, fiind declaraţi accidentaţi, cum ar fi cazul lui Alex Mateiu, sau lungă/definitiv, şi aici vorbim despre portarul Mirko Pigliacelli. Cu toate acestea, Universitatea Craiova a intrat în vacanţa de iarnă pe locul 4, cu 37 de puncte. Dar haideţi să vedem cine a bifat cele mai multe minute!

Mirko Pigliacelli, portarul cu cele mai multe minute bifate

Poarta Universităţii Craiova a fost apărată în cele mai multe meciuri, 16 mai exact, de Mirko Pigliacelli (foto, mai jos, în galben). A bifat 1.440 de minute, perioadă în care a încasat 16 goluri.

Italianul a intrat în dizgraţia lui Victor Piţurcă înaintea meciului cu FC Hermannstadt, câştigat cu 3-0 în Bănie, din etapa 17. Acesta ar fi refuzat statutul de rezervă şi a fost exclus din lot, apoi trimis la echipa a doua şi, ulterior, lăsat să plece în ţara natală, fără a se anunţa rezilierea contractului. Mirko ar mai avea de stat în Bănie până pe 30.06.2022.

Din etapa a 17-a şi până la finalul anului poarta Ştiinţei i-a fost încredintaţă lui Laurenţiu Popescu. Jucătorul originar din Filiaşi, care va împlini 23 de ani pe 18 ianuarie, a strâns 540 de minute, interval în care a încasat 6 goluri şi a primit un cartonaş galben.

În ceea ce-l priveşte pe cel de-al treilea portar, Andrei Marinescu, bucureşteanul de 34 ani a fost rezervă în acest sezon de Liga I în 9 meciuri şi nu a bifat niciun minut.

Nicuşor Bancu, fundaşul cu cele mai multe minute jucate

Trecând la apărare, Universitatea Craiova a utilizat nouă fotbalişti, doi au prins doar primul 18, iar unul a fost spectator. Aici este cazul lui Florin Gardoş, care a suferit o accidentare şi nu a intrat niciodată în vederile antrenorilor. Lui îi expiră contractul pe 30.06.2020.

Cel mai utilizat jucător din defensivă este căpitanul Nicuşor Bancu. El a fost convocat în 19 meciuri şi a strâns 1.592 de minute, în care a reuşit 3 goluri şi a încasat 5 cartonaşe galbene.

Iată cum se prezintă ceilalţi fundaşi ai Craiovei, în funcţie de minutele jucate:

-Stephane Acka – convocat în 22 partide, 1.393 minute jucate, 2 cartonaşe galbene;

-Mihai Bălaşa – convocat în 16 meciuri, 1.252 minute jucate, 7 cartonaşe galbene, 2 goluri;

-Ivan Martic – convocat în 13 meciuri, 801 minute jucate, 5 cartonaşe galbene, 1 gol;

-Bogdan Vătăjelu – convocat în 20 de meciuri, 816 minute jucate, 2 cartonaşe galbene, 2 goluri;

-Tiago Ferreira – convocat în 13 meciuri, 630 minute jucate, 3 cartonaşe galbene;

-Renato Kelic – convocat în 9 meciuri, 595 minute jucate, 4 cartonaşe galbene;

-Alex Măţel – convocat în 9 meciuri, 380 minute jucate, niciun cartonaş;

-Florin Borţa – convocat în 4 meciuri, 147 minute jucate, 1 cartonaş galben;

-Raul Hreniuc – a fost rezervă în 3 partide;

-Marius Briceag, rezervă în 2 meciuri.

Alexandru Cicâldău, mijlocaşul cu cele mai multe minute din întreg lotul Craiovei

Urcăm la mijlocul terenului şi aici se remarcă din start Alexandru Cicâldău. Decarul Universităţii Craiova nu este doar mijlocaşul cu cele mai multe minute jucate, ci fotbalistul Ştiinţei cu cele mai bune cifre. Cicâldău a fost convocat în 20 de meciuri, are 1.728 minute jucate, a adunat 5 cartonaşe galbene şi a marcat 6 goluri (cele mai multe).

Eforturile celorlalţi jucători folosiţi la mijlocul terenului de către Victor Piţurcă arată astfel:

-Antoni Ivanov – convocat în 21 de meciuri, 1.279 minute jucate, 3 cartonaşe galbene, 1 gol;

-Cristian Bărbuţ – convocat în 19 meciuri, 1.129 minute jucate, 4 cartonaşe galbene, 1 gol;

-Alex Mateiu – convocat în 18 meciuri, 857 minute jucate, 3 cartonaşe galbene;

-Kamer Qaka – convocat în 15 meciuri, 701 minute jucate, 3 cartonaşe galbene;

-Goran Zakaric – convocat în 10 meciuri, 635 minute jucate, 1 cartonaş galben;

-Uros Cosic – convocat în 7 meciuri, 501 minute jucate, 2 cartonaşe galbene;

-Vali Constantin – convocat în 8 meciuri, 215 minute jucate, 1 cartonaş galben, 2 goluri;

-Alex Ioniţă – convocat în 8 meciuri, 213 minute jucate;

-Marian Şerban – convocat într-un singur meci, 30 de minute jucate.

Vali Mihăilă are cele mai bune cifre dintre atacanţii Universităţii Craiova

Ţinând cont că în cele mai multe meciuri Victor Piţurcă şi Corneliu Papură au apelat la sistemul 4-3-3, am „urcat“ câţiva mijlocaşi ofensivi, de bandă, la categoria atacanţi. Făcând asta, îl evidenţiem pe juniorul Vali Mihăilă, care a fost convocat în 16 partide, a bifat 1.237 de minute, a înscris de 3 ori. Din păcate, puştiul-minune a încasat cele mai multe cartonaşe galbene din toată echipa, 7 la număr.

Iată cum se prezintă aportul celorlalţi fotbalişti din atacul Universităţii Craiova:

-Andrei Ivan – convocat în 13 meciuri, 1.040 minute jucate, 5 cartonaşe galbene, 2 goluri;

-Mihai Roman – convocat în 16 meciuri, 819 minute jucate, 2 cartonaşe galbene, 3 goluri;