Acasă Sport Fotbal FCU şi-a arătat limitele cu „U” Cluj şi a părăsit Cupa României

FCU şi-a arătat limitele cu „U” Cluj şi a părăsit Cupa României

FCU a fost învinsă, marţi seară, de Universitatea Cluj, cu scorul de 3-2, în şaisprezecimile Cupei României. Iniţial, în primele 90 de minute a fost 2-2, iar apoi au urmat 30 de minute de prelungiri. Ardelenii s-au impus în cele din urmă şi au accces în faza următoare a competiţiei.

Prima repriză a debutat cu FCU în ofensivă, iar în minutul 7, Bălan a deschis scorul, cu un şut în diagonală din colţul careului advers. Acelaşi Bălan a dublat avantajul echipei sale în minutul 15, după ce a împins mingea din doi metri în poarta goală.

Universitatea Cluj a trecut imediat la conducerea jocului şi a irosit câteva ocazii importante prin Florescu şi Pîrvulescu. În cele din urmă, clujenii au izbutit să marcheze până la pauză, în minutul 41, prin Telecan. Acesta l-a învins pe Bodea cu o lovitură de cap, după ce a rămas nestingherit în mijlocul careului.

În partea secundă, „U” Cluj a fost echipa mai insistentă şi a făcut mai mult pressing la poarta adversă. În minutul 51, Rafa a restabilit egalitatea şi i-a băgat din nou în cărţi pe ardeleni. S-a încheiat 2-2, iar cele două formaţii au fost nevoite să mai joace încă 30 de minute de prelungiri.

Experienţa şi-a spus cuvântul

Cele 30 de minute suplimentare au fost la îndemâna formaţiei oaspete, care a reuşit să înscrie golul calificării în minutul 95, tot prin Rafa. S-a încheiat 3-2 pentru Universitatea Cluj, care se califică în optimile Cupei României.

FCU: Bodea – Cristiu, Gugu, Avram, Negru – Tudor (46, Zimţa), Stoenac (63, Răducanu), Raicea, Pop, Suciu (86, Suciu) – Bălan. Antrenor: Eugen Trică.

„U” Cluj: Tordai – Telcean, Kay, Miguel (72, Takacs), Berci, Taub (25, Gomes) – Mihalcea (46, Rafa), Castanheira (92, Dican), Florescu, Pîrvulescu – Trică. Antrenor: Adrian Falub.

Cartonaşe galbene: Pop ’5, Răducanu ’69 / Telcean ’26, Kay ’33, Florescu ’56, Dican ’108.

Cartonaş roşu: Gomes ’80.

Au arbitrat: Sorin Costreie – Cosmin Vatamanu, Mihăiţă Necula.

Pentru FCU va urma partida din campionat, de pe terenul Hunedoarei. Meciul este programat duminică, de la ora 11.00.

Iată programul complet al meciurilor din 16-imile Cupei României:

-marţi, 24 septembrie: Flacăra Horezu – AFC Astra 0-2, Foresta Suceava – Gaz Metan Mediaş 2-1, UTA Arad – Dinamo 1-3, Metalul Buzău – Csikszereda Miercurea Ciuc 1-0, Turris Turnu Măgurele – Academica Clinceni 2-3, Concordia Chiajna – FC Voluntari 2-3, FCU Craiova – Universitatea Cluj 2-3.

-miercuri, 25 septembrie – ora 16.00: Chindia Târgovişte – Hermannstadt; ora 16.30: CS Făurei – CS Mioveni, Industria Gâlda – Petrolul Ploieşti; ora 18.45: CSM Reșița – Universitatea Craiova; ora 21.30: AFC Botoşani – CFR Cluj.

-joi, 26 septembrie – ora 16.30: Ripensia Timișoara – Sepsi Sfântu Gheorghe, Sănătatea Cluj – FC Viitorul Constanţa; ora 18.45: FC Rapid – Poli Iaşi; ora 21.30: Metaloglobus Bucureşti – FCSB.

Poate te interesează şi: Cupa României / Flacăra Horezu s-a oprit în 16-imile de finală