Acasă Sport Baschet Baschet (m) | SCMU Craiova s-a impus la Ploiești

Baschet (m) | SCMU Craiova s-a impus la Ploiești

Echipa masculină de baschet SCMU Craiova s-a impus în partida susținută vineri seară, în deplasare, scor 86-74, în fața formației CSM Petrolul Ploiești. Meciul a contat pentru etapa a 9-a din Liga Națională de Baschet și a avut nevoie de prelungiri. Pe sferturi, tabela a indicat astfel: 16-12, 17-16, 16-13, 17-25. În repriza suplimentară, alb-albaștrii s-au impus cu 20-8.

Vitalii Zotov a terminat meciul cu 20 de puncte și 8 pase decisive. Amedeo Casale a adăugat 19 puncte, 7 recuperări și 4 pase decisive. Nik Dragan a fost în double-double cu 17 puncte și 11 recuperări, iar Bogdan Țîbârnă a pus pe tabelă 12 puncte.

Pentru SCMU Craiova urmează un meci în deplasare, contra echipei CSM Focșani (25 noiembrie, ora 18.00).