Acasă Sport Baschet UBT Cluj a umilit Oradea în ultimul meci din finală și a...

UBT Cluj a umilit Oradea în ultimul meci din finală și a cucerit titlul în LNBM

U-Banca Transilvania Cluj a câştigat al treilea său titlu de campioană naţională, duminică, după ce a învins-o pe CSM CSU Oradea cu 86-67 (21-16, 17-19, 28-11, 20-21), în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, în meciul decisiv al finalei Ligii Naţionale. Gruparea ardeleană a fost cea mai bună echipă a sezonului regulat și a confirmat statutul de cap de serie nr. 1 și cu această ocazie. Finala cu CSM Oradea a fost însă cu multe emoții și a ajuns până la un meci decisiv. Băieții lui Cristian Achim au reușit să revină de la 0-2 la „general” și au sperat la al treilea titlu la rând, după finalele câștigate cu Steaua (2018) și Sibiu (2019).

Cluj a câştigat cu 3-2 finala, după 73-62 şi 103-80 în primele meciuri, pe teren propriu, 71-75 şi 60-64 în partidele de la Oradea şi 86-67, în meciul decisiv.

Istoria meciului 5 s-a scris în sfertul 3, când U-BT a reușit să facă o diferență de 17 puncte (28-11). Astfel s-a desprins la 20 de puncte înaintea ultimului sfert, după ce la pauza mare a plecat la cabine cu 38-35. În ultimele 10 minute, diferența a trecut de 20 de puncte, dar formația clujeană nu a mai forțat din momentul în care a știut că a câștigat titlul. Astfel, la final s-a „oprit” la 19 puncte: scor 86-67.

Lituanianul Donatas Tarolis a fost cel mai bun om de pe teren, cu 24 de punctre. Cluj a terminat cu 60% la 2 puncte și cu 46% la 3 puncte. De partea cealaltă, Oradea a avut 53% la 2 puncte și 26% la 3 puncte.