Acasă Sport Scrimă / Mălina Călugăreanu merge la Olimpiadă! A câștigat concursul din Luxemburg

Floretista română Mălina Călugăreanu s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce a câştigat concursul desfăşurat sâmbătă la turneul preolimpic de scrimă de la Differdange (Luxemburg).

Călugăreanu a intrat direct în sferturile de finală unde a trecut de grecoaica Aikaterini-Maria Kontochristopoulou cu 15-8. În semifinale a învins-o pe turcoaica Irem Karamete cu 15-12, iar în finală a câştigat cu 10-9 în faţa britanicei Carolina Stutchbury.

Iulian Teodosiu a ratat la mustaţă calificarea la JO 2024. El a fost învins în finala probei de sabie de turcul Enver Yildirim, cu 15-11.

Mălina Călugăreanu este prima reprezentantă a scrimeri româneşti calificată la Jocurile de la Paris.

Duminică vor evolua Sabina Martiş (sabie), şi Alex Oroian (spadă).

Romania are în acest moment 81 de sportivi calificaţi la JO 2024, la 12 sporturi.