Acasă Sport Ca un antrenament reuşit! David Popovici, primul în cursa de 50 m...

Ca un antrenament reuşit! David Popovici, primul în cursa de 50 m de la CN

Cu gândul la Jocurile Olimpice de la Paris, David Popovici a debutat în mare forță, miercuri, la Campionatele Naționale de la Otopeni. ​El s-a impus în Finala A a probei de 50 m liber cu un timp de 22,27 secunde. Popovici a fost urmat în clasamentul probei de 50 m liber de George Rațiu, cu 22,43 secunde și de Patrick Sebastian Dinu, cu 22,76 secunde.

La competiția organizată în aceste zile la Otopeni, David Popovici va mai lua startul la 200 metri liber (18 aprilie), 400 m liber (20 aprilie) și 100 m liber (21 aprilie).

David Popovici a participat anul acesta la două concursuri internaționale, EuroMeet în Luxembourg și Antwerp Diamond Race în Belgia. Acolo s-a impus atât la 100 m liber, cât și la 200 metri liber, notează David Popovici.

România are deja doi înotători calficați la Jocurile Olimpice de la Paris, pe David Popovici și pe Vlad Stancu.

Citeşte şi: ​Gabriela Ruse, calificare la pas în optimi la Rouen! Urmeză un duel mai dificil