Acasă Sport Gimnastică / Andrei Munteanu a luat bronzul la Cupa Mondială din Antalya

Gimnastică / Andrei Munteanu a luat bronzul la Cupa Mondială din Antalya

Andrei Munteanu, singurul român calificat în concursul masculin de gimnastică artistică de la Jocurile Olimpice 2024, a câştigat medalia de bronz în finala de la paralele, duminică, la Cupa Mondială de la Antalya (Turcia).

Muntean s-a clasat pe locul al treilea, cu 14,150 puncte, fiind devansat de spaniolul Nicolau Mir, 14,800 puncte, şi de ucraineanul Radomir Stelmah, 14,500 puncte. Informațiile au fost oferite de către pagina de Facebook a Federaţiei Române de Gimnastică.

Andrei Muntean avusese cea mai mare notă din calificări la acest aparat, 14,650 puncte.

În finala la bară, Răzvan Marc s-a clasat pe locul 6, cu 13,200 puncte, iar Roland Modoianu pe 8, cu 11,200 puncte.