Știri de ultima orăSportGala Sportului Doljean şi-a desemnat câştigătorii pe anul 2022

Gala Sportului Doljean şi-a desemnat câştigătorii pe anul 2022

-

Gala Sportului Doljean, eveniment organizat vineri dimineață de către Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Dolj, a adus laolaltă cei mai valoroşi sportivi şi antrenori din judeţ în 2022. Aceştia au primit o diplomă din partea organizatorilor, prin intermediul unor oaspeţi de seamă (Flavius Sirop – secretarul de stat al Ministerului Sportului, Aurelia Filip – viceprimarul Municipiului Craiova, Dan Diaconu – prefectul județului Dolj, Cosmin Vasile – președintele CJ Dolj).

Titlul de sportivul anului 2022 a fost primit de către Alexandra Anghel, luptătoarea pregătită de Aurel Cimpoeru de la clubul CSU Craiova care a impresionat la toate competițiile la care a participat. Pe parcursul anului, Alexandra a luat locul III la Campionatul Mondial de seniori (categoria 72 kg), locul V la Campionatul European de seniori (categoria 75 kg), precum și locul I la Cupa României de seniori (categoria 72 kg) și locul II la Turneul Internațional de seniori (categoria 72 kg).

Distincţia de antrenorul anului i-a fost atribuită chiar antrenorului Alexandrei, Aurel Cimpoeru, cel care a avut un an excelent cu toți sportivii săi.

Juniori sporturi olimpice:

Ușurelu Alexia – judo

Clubul Sportiv Universitatea Craiova, antrenor Mihai Voinea

Locul I, 70kg, Cupa Europeană de Cadeți U18, București 05-08.05.2022

Locul V 78 kg, Campionat Balcanic de Seniori, Bulgaria 15-17.07.2022

Boicea David – lupte

Clubul Sportiv Universitatea Craiova / LPS P.Trișcu Craiova, antrenor Aurel Cimpoeru

Loc III – 51kg U17, Campionat Balcanic , București 26-30.10.2022

Loc II – 62kg, U15 echipe, Campionat Balcanic , București 26-30.10.2022

Necoară Valentina – atletism

Clubul Sportiv Municipal Craiova / CSS Steaua București, antrenor Claudia Ștef

Loc I Campionat Balcanic sală U20, prăjină, Belgrad – Serbia 12.02.2022

Loc II Campionat Balcanic U20, prăjină, Turcia 16-17.07.2022

Loc V Campionat European U18, prăjină, Israel 03-07.07.2022

Loc VI Campionat Balcanic seniori, prăjină, Craiova 18-19.06.2022

Mormodel Mădălin – lupte

Clubul Sportiv Municipal Craiova, antrenor Petre Banciu

Loc II 52kg, individual, Campionat Balcanic U15, București 26-30.10.2022

Loc II 52kg, echipe, Campionat Balcanic U15, București 26-30.10.2022

Mihalcea Florin – lupte

Clubul Sportiv Universitatea Craiova / LPS P.Trișcu Craiova, antrenor Marius Cimpoeru

Loc I – 52 kg, U17 echipe, Campionat Balcanic , București 26-30.10.2022

Loc II – 62kg, U15 echipe, Campionat Balcanic , București 26-30.10.2022

Loc III – 52 kg.U15, Campionat Balcanic , București 26-30.10.2022 (LPS)

Loc V – 51 kg.U17, Campionat Balcanic , București 26-30.10.2022

Juniori sporturi neolimpice

ROMBU CLAUDIU – KARATE SHOTOKAN

Liceul cu Program Sportiv Petrache Trișcu Craiova, antrenor Geri Mitroi

Loc I – CM Karate Shotokan, KUMITE IND. SHOBU IPPON U21 +84KG;

SIRBULESCU ROBERT – KARATE SHOTOKAN

Clubul Sportiv Universitatea CRAIOVA, antrenor Geri Mitroi

Loc I – CM Karate Shotokan, KUMITE IND. SHOBU IPPON JUNIORI -68KG;

ZAMFIR ANISIA GABRIELA – KARATE SHOTOKAN

Clubul Sportiv JION Craiova, antrenor Ionel Totîlcă

Loc I – CM Karate Shotokan, kata individual cadeti 14-15 ani

Loc I – CM Karate Shotokan, Kumite echipe cadeti 14-15 ani 

Loc II – CM Karate Shotokan, Kumite shobu ippon cadeti 14-15 ani , + 54 kg

LILA IOANA TEODORA – KARATE SHOTOKAN

Clubul Sportiv JION Craiova, antrenor Ionel Totîlcă

Loc III – CM Karate Shotokan, Kumite echipe juniori 16-17 ani 

Loc II – CM Karate Shotokan, kata individual cadeti 14-15 ani

2 x Loc III – CE Karate Shotokan, Kumite

Sporturi olimpice:

SPORTURI OLIMPICE

1. Rîciu Cleonia – judo

Clubul Sportiv Universitatea Craiova, antrenor Mihai Voinea

Locul II – 52kg, European Open Seniori, Sarajevo 11-13.02.2022

Locul I 57kg, Campionat Balcanic de Seniori, Bulgaria 15-17.07.2022

Locul II 57kg , C.N. Seniori, Cluj-Napoca 27-29.05.2022

Locul III Open, C.N. Seniori, Cluj-Napoca 27-29.05.2022

Locul III 57kg, Cupa României Seniori, București 17-19.06.2022

Locul II 63 kg sol, Cupa României Seniori, București 17-19.06.2022

2. Prejbeanu Dorina – judo

Clubul Sportiv Universitatea Craiova, antrenor Mihai Voinea

Locul I 48 kg, Campionat Balcanic de Seniori, Bulgaria 15-17.07.2022

Locul V 48 kg, Cupa Europeană de Cadeți U18, București 05-08.05.2022

Locul II 48kg, U18, Turneu internațional Sibiu 16-18.09.2022

Loc II 48kg, C.N. U18, Arad 25-27.02.2022

Locul V 48kg, C.N. U23, București 17-18.03.2022

Locul III 48kg, C.N U21, Focșani, 01-03.04.2022

Locul II 48 kg, C.N. Seniori, Cluj-Napoca 27-29.05.2022

Locul I 48 kg, Cupa României Seniori, București 17-19.06.2022

3. Bălan Cristina – atletism

Clubul Sportiv Municipal Craiova / CS Atlecs Timișoara, antrenor Mircea Călin

Loc II Campionat Balcanic Seniori, 800m, Turcia 05-06.03.2022

Loc II Campionat Balcanic Seniori, 4×400 m, Turcia 05-06.03.2022

4. Coman Nicolae – atletism

Clubul Sportiv Municipal Craiova / CSU Arad, antrenor Mircea Călin

Loc III Campionat Balcanic Seniori, 1500m, Turcia 05-06.03.2022

Sporturi neolimpice:

5. GOGOLOSI MIHAELA – KARATE SHOTOKAN

Clubul Sportiv Universitatea CRAIOVA, antrenor Geri Mitroi

Loc I – CM Karate Shotokan, KUMITE IND. SHOBU SANBON SENIORI -55KG;

Loc I – CM Karate Shotokan, KUMITE IND. WKF SENIORI -55KG;

Loc I – CM Karate Shotokan, KUMITE IND. OPEN SENIORI -55KG;

Loc I – CM Karate Shotokan, KUMITE IND. SHOBU IPPON SENIORI -55KG;

Loc I – CE Karate Shotokan, KUMITE IND. SHOBU SANBON SENIORI -55KG;

Loc I – CE Karate Shotokan, KUMITE IND. WKF SENIORI -55KG;

Loc I – CE Karate Shotokan, KUMITE IND. OPEN SENIORI -55KG;

6. VASILE MĂDĂLINA– KARATE SHOTOKAN

Clubul Sportiv Universitatea CRAIOVA, antrenor Geri Mitroi

Loc I – CM Karate Shotokan, KUMITE IND. SHOBU IPPON U21 -55KG;

Loc I – CM Karate Shotokan, KUMITE IND. SHOBU SANBON U21 -55KG

7. Irimia Adina – lupte pe plajă

Clubul Sportiv Municipal Craiova, antrenor Petre Banciu

Loc I 70kg, Campionat Mondial de lupte pe plajă, Constanța 01-04.09.2022

Loc I 70kg, Etapa I CM Lupte de plajă, Turcia 25-29.05.2022

Loc IV 70kg, Etapa IV CM Lupte de plajă, 7-10.07.2022

Loc V 70kg, Etapa II CM Lupte de plajă, Spania 15-17.06.2022

Loc V 70kg, Etapa III CM Lupte de plajă, Franța 1-3.07.2022

Loc VI 68kg, CE Lupte, Bulgaria, 10.13.03.2022

8. MAYER RAREȘ– KARATE TRADIȚIONAL

Clubul Sportiv KAMAYRA CRAIOVA

Loc I – CM Karate Tradițional, seniori;

Sportivi veterani:

1. Neagu Adrian – atletism

Clubul Sportiv Universitatea Craiova

Locul I – săritura în lungime, Campionat Mondial Masters, Tampere, 29.06.-10.07.2022

Loc I 100mp, Campionat Balcanic, Salonic 23-25.09.2022

Loc I, săritura în lungime, Campionat Balcanic, Salonic 23-25.09.2022

Loc I ștafetă 4×100, M65, Campionat Balcanic, Salonic 23-25.09.2022

Loc I ștafeta balcanică, Campionat Balcanic, Salonic 23-25.09.2022

Loc I, săritura în lungime, Campionat Balcanic de sală, Novo Mesto, (Slovenia),

2. Corbeanu Florentin – culturism

Clubul Sportiv GLADIATOR GYM Craiova

Locul II – CM master +50, Mens psihique

Premiere antrenori:

  1. Voinea Mihai – antrenor al sportivelor Rîciu Cleonia și Prejbeanu Dorina
  2. Călin Mircea – antrenor al sportivilor Bălan Cristina și Coman Nicolae
  3. Torcea Costel – antrenor al sportivului Corbeanu Florentin
  4. Ștef Claudia – antrenor al sportivei Necoară Valentina
  5. Cimpoeru Marius – antrenor al sportivului Mihalcea Florin
  6. Banciu Petre – antrenor al sportivilor Mormodel Mădălin și Irimia Adina
  7. Mitroi Geri – antrenor al sportivilor Gogoloși Mihaela, Vasile Mădălina, Rombu Claudiu și Știrbulescu Robert
  8. Totîlcă Ionel – antrenor al sportivelor Zamfir Anisia Gabriela și Lila Ioana Teodor

Citește și: Handbal / Victoria cu Tg. Jiu, obligatorie pentru SCM Craiova

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Incendiu la o pensiune din Călimănești

Acoperişul unei pensiuni din Călimăneşti a ars pe o...